Türkiye genelinde oy verme işlemi sona erdi

32 ilde sandıklar kapandı.
32 ilde sandıklar kapandı.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri için 32 ilde 07.00’de açılan sandıklar 16.00, geri kalan illerdeki sandıklar da 17.00 itibarıyla kapandı, oy sayımı başladı.

Türkiye genelinde 57 milyon seçmen Yerel Seçimler için sandık başına gitti. Oy verme işlemi yurt genelinde saat 17.00 itibarıyla sona erdi.

Oy verme işleminin tamamlanmasının ardından, oy sayımına geçildi. Türkiye genelinde saat 17.49 itibariyle sandıkların yüzde 40'ı açıldı.

5 yıl boyunca görev yapacak belediye başkanlarını, belediye meclis üyelerini, muhtarları seçmek için gerçekleştirilen 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde yurt içinde 57 milyon 58 bin 636 seçmen için 194 bin 390 sandık hazırlandı.

Sırada olanlar oy verebilecek

Oy verme saati bittiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sıra ile oylarını kullanacak.

Sandık seçmen listesindeki bütün seçmenler oylarını kullanmış olsalar bile oy vermenin bitim saatinden önce sandıklar kesinlikle açılamayacak.

  • Büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık, diğer illerde, sırasıyla belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve muhtarlık seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.
Oy sayım ve döküm işlemi Türkiye genelinde başladı.
Oy sayım ve döküm işlemi Türkiye genelinde başladı.

YSK yayın yasağını kaldırana kadar sonuçlar verilemeyecek

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un propaganda serbestliği ve süresini düzenleyen 49. maddesi, propagandanın oy verme gününden önceki 10'uncu günün sabahında başlayacağını ve oy verme gününden önceki gün saat 18.00'de sona ereceğini öngörüyor.

  • Buna göre, bugün saat 18.00'den sonra yapılacak yayınlarda, propaganda maksatlı ve oy vermenin tam bir serbestlikle yapılmasına tesir edebilecek mahiyette haber, yorum ve köşe yazısı yayınlanması yasak olacak.
Oy sayım ve döküm işlemi Türkiye genelinde başladı.
Oy sayım ve döküm işlemi Türkiye genelinde başladı.

YSK, oy verme işleminin tüm seçim çevrelerinde sona erdiğinin anlaşılması üzerine, Anayasa ve seçim yasalarının verdiği yetkiye dayanarak, yayın yasağını saat 21.00'den önce kaldırabilecek.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >