Türkiye'den ABD'ye tıbbi yardım

ABD'ye tıbbi yardım taşıyan uçak Ankara'dan havalandı
ABD'ye tıbbi yardım taşıyan uçak Ankara'dan havalandı

Türkiye'nin, koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden ABD'ye tıbbi yardımlarını taşıyan askeri kargo uçağı, Ankara'dan havalandı. Kolilerin üzerinde, diğer ülkelere gönderilenlerde olduğu gibi yine Mevlana’nın "Ümitsizliğin ardından nice ümitler var, karanlığın ardında nice güneşler var" sözleri yer aldı.

Türkiye, koronavirüsle mücadele eden Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) askeri kargo uçağı 'Koca Yusuf' ile bez maske, N95 maske, tulum ve yüz koruyucu siperlik gönderdi. Yardım paketlerinin üzerinde Hz. Mevlana'nın 'Ümitsizliğin ardında nice ümitler var, karanlığın ardında nice güneşler var' sözü, Türkçe ve İngilizce olarak yer aldı.

ABD'ye gönderilen malzemeler

  • Yardımların içeriğiyle ilgili, "Millî Savunma Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve ABD'ye ulaştırılacak olan sağlık malzemeleri; maske, yüz koruyucu siperlik, N95 maske ve tulumdan oluşuyor" açıklaması yapıldı.
ABD'ye gönderilen yardım kolilerinin üstünde Mevlana'nın sözleri yer aldı
ABD'ye gönderilen yardım kolilerinin üstünde Mevlana'nın sözleri yer aldı

"NATO müttefiki ABD ile dayanışma içindeyiz"

Yardımlarla ilgili olarak, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak şunları söyledi:

"Türkiye, dostlarına ve müttefiklerine tıbbi malzeme göndermeye devam ediyor. 500 bin cerrahi yüz maskesi ve çeşitli türde binlerce koruyucu ekipman salı günü ABD'deki Andrews Hava Üssü'ne varmış olacak. Kovid-19 ile mücadelede NATO müttefikimiz ABD ile de dayanışma içindeyiz."

ABD'den teşekkür

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Satterfield Türkiye'ye teşekkür etti.

Satterfield'in açıklaması şöyle:

Kovid- 9 ile dünya çapında yürütülen mücadele gibi kriz dönemlerinde, aynı düşünceleri paylaşan müttefik ve ortaklar arasında yakın işbirliği, hızlı ve etkili bir cevap geliştirmede kilit önemdedir. Hiçbirimiz bunu tek başımıza yapamayız. ABD hükümeti adına, NATO müttefikimiz Türkiye'ye bugün gerçekleşen cömert medikal ekipman ve diğer elzem malzemelere ilişkin bağış için teşekkür ediyorum.

Bu bağışın, Türk A-400M askeri uçağıyla Washington, D.C. yakınlarındaki Andrews Hava Üssü'ne bugün ulaştırılması planlanmaktadır. İçinde N95 maskeler, tulumlar ve yüz koruyucu malzeme Kovid-19'un ağır darbe vurduğu yerlerde yayılmasını yavaşlatmamızda bize yardımcı olacaktır.

Son dakika haberler... ABDden Türkiyeye yardım teşekkürü

Bu bağış, Federal Acil Yardım Yönetimi Ajansı (FEMA) tarafından alınıp değerlendirilecektir ve ABD'de bu malzemelere en çok ihtiyaç duyanların faydalanması sağlanacaktır.

Yapılan bu teslimat gösteriyor ki, ABD ve Türkiye arasındaki ilişki güçlüdür ve en önemli ittifaklarımızdan biridir. Türkiye ile bu konuda ve pek çok diğer ortak önceliğimizde işbirliğini sürdümeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Amerikan halkına yönelik desteği ve dostluğu için Türk hükümetine ve milletine teşekkür ediyoruz.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >