Türkiye'den kullanıcılar da etkilenmişti: Facebook'a veri ihlali cezası

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, veri ihlali gerekçesiyle Facebook'a 1,6 milyon lira ceza verdi.
Kişisel Verileri Koruma Kurulu, veri ihlali gerekçesiyle Facebook'a 1,6 milyon lira ceza verdi.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu, Facebook sisteminin birbirinden farklı üç özelliği olan 'başkasının gözünden gör', 'doğum günü kutlayıcı' ve 'video yükleyici'nin etkileşimi sonucunda oluşan bir hatadan kaynaklanan veri ihlali tespit etti. Kurul, bu ihlal sonucu Facebook'a 1 milyon 600 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Kişisel Verileri Koruma Kurumu, veri ihlali gerekçesiyle Facebook'a toplam 1 milyon 600 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar verdi. Facebook’u Türkçe olarak kullanan 280.959 kullanıcının söz konusu veri ihlalinden etkilendiği belirtildi.

  • Kurumdan yapılan açıklama
  • Kişisel Verileri Koruma Kurumu tarafından yapılan açıklamada, Facebook temsilcisi tarafından Kuruma gönderilen 14.10.2018 tarihli e-posta’da “Başkasının Gözünden Gör” ihlaline ilişkin bilgi verilerek bilgilendirmenin takip eden hafta içinde yazılı olarak Kişisel Verileri Koruma Kuruluna arz edileceği ifade edilmesine rağmen, Facebook tarafından Kurul’a herhangi bir bildirim yapılmaması üzerine Kurulun resen inceleme yapma kararı aldığı belirtildi.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >