Türkiye'nin 'maganda ile imtihanı' olumlu yönde ilerleme kaydetti

Bakanlığın valiliklerden almasını istediği önlemler sayesinde yaşanan üzücü olayların sayısı gözle görülür cinsten azalma gösterdi.
Bakanlığın valiliklerden almasını istediği önlemler sayesinde yaşanan üzücü olayların sayısı gözle görülür cinsten azalma gösterdi.

Kuzey Marmara Otoyolu'nda yol kapatıp drift yapandan halka açık alanlarda silahla ateş açana kadar birçok olayı haber bültenlerinde görmeye alıştık. Konvoy halinde kontrolsüz hareketlerle trafik güvenliğini tehlikeye atan, havaya ateş açan şehir magandalarının önüne geçilmek adına bir süredir önlemler alınıyordu. Gerek asker eğlencelerinde gerek ise düğün ve kutlama gibi etkinliklerde havaya ateş açılmasının engellenmesi için İçişleri Bakanlığı valiliklere bir genelge gönderdi. Buna göre, düğünlerde havaya ateş açılmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek, havaya ateş açılmayacağına dair organizasyon sahiplerinden taahhütname alınacak, havaya ateş açan kamu personeli hakkında disiplin işlemi başlatılabilecek.

İçişleri Bakanlığı, yaz aylarının gelmesiyle artan düğün, nişan ve kutlama gibi etkinliklerde havaya ateş açılmasının engellenmesi için valiliklere genelge gönderdi.

81 ile 'önlem' genelgesi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliğine tekrar gönderilen genelgede, ülke genelinde bayram, düğün, uğurlama, spor müsabakası gibi kutlama faaliyetlerinde valiliklerce alınması istenen önlemler sıralandı.

Organizasyon sahibi taahhütname verecek

Genelgeye göre, düğün ve nişan gibi kutlamalara izin verilirken, silah kullanılmaması, havaya ateş açılmaması hususlarına ilişkin organizasyon sahiplerinden taahhütname alınacak.

Kastamonu'da jandarma ve polis ekiplerince helikopter destekli trafik denetimi yaptı.
Kastamonu'da jandarma ve polis ekiplerince helikopter destekli trafik denetimi yaptı.
  • Organizasyon sahipleri tarafından açık alanlarda yapılacak kutlamalarda farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan "Mutluluğa kurşun sıkma, geleceği karartma" yazılı afişler, davetlilerin görebileceği şeklide alanlara asılacak.

Muhtarlar kolluk birimlerini bilgilendirecek

Katıldığı organizasyonlarda silahıyla havaya ateş açtığı tespit edilen kamu personeli hakkında disiplin işlemi başlatılacak. Soruşturma esnasında bu kamu görevlileri hakkında idari para cezası uygulanıp uygulanmadığına özellikle dikkat edilecek. Muhtarlar bölgelerinde havaya ateş açıldığını öğrendikleri anda kolluk birimlerine ihbarda bulunma yükümlülüklerini yerine getirecek.

Organizasyonlara bu pankartlardan asılacak.
Organizasyonlara bu pankartlardan asılacak.

Bakanlıktan "kontrolleri artırın" uyarısı

Valiliklerce, bu önlemleri içeren "genel emirler" yayımlanarak, yürürlüğe konuldu. Valiliklere geçen yıl gönderilen genelgeye ek olarak, bu yıl yaz aylarında düğün ve organizasyonların artacağı göz önünde bulundurulup, genel emirlere uygun olarak söz konusu etkinliklerde önleyici tedbirlerin gözden geçirilmesi, kontrollerin artırılması, mahalli şartlara göre ilave tedbirlerin alınması istendi.

Ayrıca genelgeyle bu denetimlerin bizzat valiler, kaymakamlar ile kolluk kuvvetleri tarafından önemle takip edilmesi, herhangi bir aksaklığa mahal verilmemesi uyarısında yapıldı.

Yaşanan üzücü olay sayısı yüzde 18,5 azaldı

Bakanlığın valiliklerden almasını istediği önlemler, yaşanan üzücü olay sayılarına da yansıdı. Geçen yıl eylül ile bu yıl haziran aylarında meydana gelen olay sayısında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18,5'lik düşüş sağlandı.

Trafik denetimleri sırasında görünen bir polis.
Trafik denetimleri sırasında görünen bir polis.

Trafik magandalarına ceza yağdı

Emniyet ve jandarma trafik ekipleri, trafikte kurallara uymayan, trafiğin akışını bozan, vatandaşların can güvenliğini tehlikeye atan "trafik magandaları"na göz açtırmıyor.

Trafik ekipleri, özellikle trafikte "makas" ve "drift" ile vatandaşların can güvenliğini tehlikeye sokan sürücülere ceza yağdırdı.

Bu kapsamda ekiplerce, 26 Haziran 2018-20 Haziran 2019'da, makas atmaktan 23 bin 776, drift yapmaktan ise 2 bin 188 cezai işlem uygulandı.

En fazla ceza hangi illerde kesildi

Makas atma suçu nedeniyle en fazla ceza kesilen il, İstanbul oldu. 10 bin 385 cezanın kesildiği İstanbul'u 2 bin 141 cezayla Ankara, 1701 cezayla İzmir, 1097 cezayla Konya, 835 cezayla Antalya, 842 cezayla Bursa, 600 cezayla Denizli, 478 cezayla da Adana izledi.

Trafikte drift suçundan en çok cezanın kesildiği il ise 281 cezayla Ankara olurken Ankara'yı 254 cezayla İstanbul, 194 cezayla Antalya, 134 cezayla Konya takip etti.

Halka açık alanda drift yapan şehir magandalarına 5 bin 10 lira cezai işlem uygulanıyor.
Halka açık alanda drift yapan şehir magandalarına 5 bin 10 lira cezai işlem uygulanıyor.

Çakar ihlaline sıkı denetim

Polis araçları hariç görev kağıdı bulunmayan çakarlı araçların geçiş üstünlüklerinin iptal edilmesi ve konvoy haricinde çakar yakmanın yasaklanmasıyla trafik ekipleri, bu yöndeki denetimlerini de artırdı.

Bu kapsamda, 26 Haziran 2018-20 Haziran 2019 tarihlerinde bu düzenlemeye uymayan 4 bin 375 araç ya da sürücüsüne usulsüz çakar lamba kullanımından cezai işlem uygulandı.

Yayalara öncelik tanımayanlara ceza uygulanıyor mu?

İçişleri Bakanlığının, bu yılı "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" ilan etmesi ve bu yönde bazı düzenlemeleri hayata geçirmesiyle trafik ekipleri, yayaların trafikte öncelikli olması kuralına uymayanlara da ceza kesti.

Trafik ekipleri bu yıl, "Karayolları Trafik Kanunu"nun ilgili maddesi uyarınca 19 bin 240 cezai işlem uyguladı.

Türkiye'de drift profesyonel olarak yapılmasına rağmen şehir magandaları şovlarına trafikte de devam ediyor.
Türkiye'de drift profesyonel olarak yapılmasına rağmen şehir magandaları şovlarına trafikte de devam ediyor.

Önlemler trafik kazalarını azalttı

Trafik ekiplerinin bayram tatilleri başta olmak üzere trafiğin yoğun olduğu gün ve saatlerde uyguladığı yoğun trafik tedbirleri ve yaptığı sıkı denetimler, ölümlü trafik kazası sayısını da azalttı.

Geçen yılın 1 Ocak-17 Haziran dönemi ile bu yılın aynı dönemi kıyaslandığında, 1120 olan ölümlü trafik kazası yüzde 30 azalışla 786'ya, 1437 olan hayatını kaybeden sayısı yüzde 36 azalışla 926'ya düştü.

Ayrıca 79 bin 262 olan yaralanmalı trafik kazası sayısı, yüzde 13 azalışla 69 bin 224'e, 131 bin 303 olan yaralı sayısı ise yüzde 13 azalmayla 113 bin 594'e geriledi.