Türkiye’nin yeni uydu sistemleri için geri sayım başladı!

Türksat, yerli geliştirme faaliyetleriyle ortaya konmasıyla da takdir topluyor...
Türksat, yerli geliştirme faaliyetleriyle ortaya konmasıyla da takdir topluyor...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan’ın başlattığı girişimler doğrultusunda adım adım ilerleyen yeni yerli uydu sürecinde son aşamaya gelindi. Turan, ‘Uzayda uydu sahibi 30 ülkeden biri olan Türkiye, Türksat 5A ve 5B ile yapım aşamasındaki Türksat 6A'nın hizmete alınmasıyla aktif haberleşme uydularının sayısını 6'ya yükseltecek’ sözleriyle çalışmaları özetledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, uzayda uydu sahibi 30 ülkeden biri olan Türkiye'nin, Türksat 5A, 5B ve 6A'yı kullanmaya başlamasıyla aktif haberleşme uydu sayısının 6'ya yükseleceğini belirterek, 'Böylece Türkiye, Asya'da Türk cumhuriyetleri dahil Çin'e kadar uzanan bölgeye, Afrika ve Avrupa'yı kapsayan coğrafyaya hizmet verecek.' dedi.

Türksat uyduları, uzunca bir zamandır Türkiye'nin uzaya bakan yüzü olarak değerlendiriliyor.
Türksat uyduları, uzunca bir zamandır Türkiye'nin uzaya bakan yüzü olarak değerlendiriliyor.

Bakan Turhan, Türkiye'nin aktif uydu filosunda halen 3 haberleşme, 3 gözlem uydusu bulunduğunu ifade ederek, Türksat 3A, Türksat 4A ve Türksat 4B uyduları haberleşme ihtiyacını karşılarken, Göktürk-1, Göktürk-2 ve Rasat'ın gözlem yaptığını söyledi.

Türksat 4A uydusu, Türkiye'nin uzay çalışmalarının temelini oluşturuyor.
Türksat 4A uydusu, Türkiye'nin uzay çalışmalarının temelini oluşturuyor.

Uydunun yörüngeleri tayin edildi!

Türkiye'nin, 31 derece doğu, 42 derece doğu ve 50 derece doğu olmak üzere üç farklı yörüngede uydu hizmeti verdiğini anımsatan Turhan, 42 ve 50 derece doğu yörüngelerini Türksat uyduları kullanırken, 31 derece doğu yörüngesinde kiralık uydunun bulunduğunu bildirdi.

Turhan, 31 derece doğu yörüngesine de Türkiye'ye ait uydunun yerleştirilmesinin planlandığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Türksat 5A bu amaçla yapılıyor. Türksat 5B ise 42 derece doğu yörüngesindeki kapasiteyi artıracak. Tedarik süreçleri devam eden bu uyduların yapımı için dünyanın önde gelen firmalarından Fransız-İngiliz ortaklığındaki Airbus D&S, Japonya'dan Mitsubishi Electric Corporation, Kanada-ABD ortaklığındaki MDA/Space Systems Loral teklif verdi. Teknik açıdan yeterli görülen bu 3 firmadan, mali ve yerli katkı anlamında en iyi teklifi veren Airbus D&S ile 9 Kasım 2017'de sözleşme imzalandı. Sözleşmenin hemen ardından uyduların üretimine başlandı."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >