Tutankamon'un mezarındaki gizli oda bulundu: Sırlar açığa çıkıyor

Firavun'un mezarındaki gizli oda.
Firavun'un mezarındaki gizli oda.

Firavun Tutakamon'un mezarını ve çevresini gelişmiş bir radar teknolojisiyle tarayacak Torino Politeknik Üniversitesi'nden bir ekip gizli odayı bularak sırları açığa çıkaracak.

Torino Politeknik Üniversitesi'nde Bilim ve teknoloji bölümü proje yöneticisi olarak görev yapan Franco Porcelli, "Haftalarca olmasa da, günlerce sürecek çok titiz ve detaylı bir bilimsel araştırma olacak. Üç radar sistemi kullanılacak ve tarama işlemi 200 Mhz ila 2 GHz frekanslarını kapsayacak" açıklamasını yaptı. Aslında Firavun Tutankamon'un mezarının incelenmesi, Mısır Firavunlarının ve ailelerini mezarlarının bulunduğu merkez olan Krallar Vadisi'nin geniş çaplı bir jeofizik haritasını çıkarmak için başlatılan uzun süreli projenin bir parçası durumunda.

Araştırma ekibi sahip olduğu yer altında etkili radar sistemi ve diğer teknolojik aletlerle birlikte, mezarı 10 metre derinliğe kadar tarayacak. Yapılacak bu tarama işlemi için oldukça heyecanlı olan Porcelli, "Kim bilir neler göreceğiz" diyor. 2015 yılında Japon uzman Hirokatsu Watanabu, bölgede radar taramaları gerçekleştirmiş, Tutankamon'un mezarının kuzey ve doğu duvarlarında %90 ihtimalle iki gizli oda olduğunu açıklamıştı.Ancak geçen yıl Kahire'de düzenlenen uluslararası bir konferansta, Japon uzmanın gizli oda teorisi büyük bir şüphecilikle karşılandı. Eski Eski Eserler Bakanı Zahi Hawass, projenin bilimsel olarak yürütülmediğini öne sürerek, mezarın içinde hiçbir zararlı keşif yapılmayacağına dair güvence istemişti. Porcelli, Tutankamon'un mezarında gizli bir oda olup olmadığını son kez net bir şekilde tespit edeceklerini ve bu taramanın %99 oranında sonuç vereceğini açıkladı.