Ücretsiz izne çıkarılanlara nakit desteği üç ay daha devam edecek

Arşiv
Arşiv

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçtiğimiz günlerde İstihdam Kalkanı paketini açıklamıştı. Paketin detaylarına dair notlar belli olmaya başladı. Buna göre, ücretsiz izne çıkarılan işçilere nakit desteği üç ay daha sürecek. Kısa çalışma ödeneği uygulaması model değişikliği ile devam edecek. İşverene istihdamı koruması karşılığında teşvik verilmesi gündemde olacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından hazırlığı duyurulan istihdam paketinin Kabine toplantısında ele alındıktan sonra bugün açıklanması bekleniyor.

Kısa çalışma ödeneğinin yapısı değişecek

  • Buna göre, işverenlerin de talepleri doğrultusunda kısa çalışma ödeneğinin süresi uzatılacak. Kısa çalışma ödeneği bir yıl içinde en fazla üç ay süreyle verilebiliyordu. Kısa çalışma ödeneğinin mevcut yapısı da değiştirilecek.

İşten çıkarma yasağının süresi uzatılacak

Salgın döneminde getirilen işten çıkarma (sözleşmenin feshi) yasağı da uzatılacak. Bu yasağın süresi 16 Temmuz'da doluyordu. İlgili yasal düzenlemede Cumhurbaşkanı'na bu süreyi uzatma yetkisi verilmişti.

Yine salgın döneminde getirilen ücretsiz izne çıkarma hakkı kapsamında sözleşmesi feshedilmeden ücretsiz izne çıkarılanlara verilen 1170 TL sosyal destek sürdürülecek.

Esnek çalışma imkanı sağlanacak

İstihdamı koruma yanında istihdamı artırmaya yönelik olarak da bir dizi teşvik üzerinde çalışıldığı belirtildi.

Buna göre, gençlerin ve 50 yaş üstü kişilerin istihdamını kolaylaştırmak için esnek çalışma imkanı sağlanacak. Bu kişilerle süreli iş sözleşmesi yapılması kolaylaştırılacak, haftalık çalışma saatinde esneklik sağlanacak.

Yeni teşvikler

Kayıtdışılıkla mücadele kapsamında, kayıt dışı çalıştırılanlar sigortalı olarak istihdam edilirse bu kişilere teşvik verilecek.

İşten çıkarma yapan işletmeler, yeni istihdam yaparlarsa teşvik alacaklar.

İstihdamı koruyan, işten çıkarma yapmayan işletmelere de teşvik verilecek.

Bu arada, getirilecek teşviklerin sigorta prim ve vergi teşviki yönünde olacağı, teşvik olarak verilen kısmın İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanması üzerinde durulduğu öğrenildi.

Kaynak: NTV

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >