Ukrayna lideri Zelenskiy'in planı şaşırttı: Koronavirüse yakalanmak istedim

​Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy
​Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, korkmadığını halka göstermek için bilinçli olarak korona virüse yakalanmayı planladığını ve sonra bu plandan vazgeçtiğini açıkladı.

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve birçok ülkeye yayılan yeni tip koronavirüsün olumsuz etkileri tüm dünyada devam ediyor. Mart ayından beri salgın sebebiyle karantina uygulamasının sürdüğü Ukrayna'da Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ilginç bir konuyu gündeme getirdi.

"Virüsten korkmuyorum"

Ukrayna basınına konuşan Zelenskiy, bu tehlikeli planı hükümet yetkilileriyle masada değerlendirdiğini belirterek, “Virüsten korkmuyorum ve bu sürecin bir an önce geçmesini istiyorum. Korkmadığımı göstermek için de bilinçli olarak korona virüse yakalanmayı istedim ve bunu arkadaşlarımızla değerlendirdik. Salgın başlangıcında insanlar depresyona girdi ve çok korktular. Biraz olsun rahatlamalarını istediğim için bunu yapmayı düşündüm. Ancak birilerinin bunun gösteriş olduğunu düşünmemesi için vazgeçtim. Böyle bir şeyin sonucunda ailem de beni affetmezdi” şeklinde konuştu.

Ukrayna'nın koronavirüs tablosu

Ukrayna’da son 24 saatte 394 yeni koronavirüs vakası tespit edildi. Ukrayna Kamu Sağlığı Merkezinden yapılan açıklamada, salgının başından bu yana ülkede toplamda 27 bin 856 COVID-19 vakasının tespit edildiği bildirildi.

Son 24 saatte 13 kişi daha

Açıklamada, son bir günde 394 yeni vakanın tespit edildiği belirtilirken, 13 kişinin de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği ve 217 kişinin iyileştiği ifade edildi.

Salgının başından bu yana Ukrayna’da koronavirüs nedeniyle toplamda 810 kişi hayatını kaybetti ve 12 bin 412 kişi iyileşti.

Ülkede COVID-19’un tespit edildiği vakaların yüzde 58’ini kadınlar oluşturuyor. Ukrayna’daki koronavirüs vakalarının yüzde 37’si 50-69 yaş grubunda, yüzde 35’i 30-49 yaş grubunda, yüzde 11’i 18-29 yaş grubunda, yüzde 9’u 70 yaş üstü ve yüzde 7’si 0-17 yaş grubunda olduğu belirlendi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >