Ukrayna, öldürülen Rus askerlerinin sayısını açıkladı

Ukrayna, öldürülen Rus askerlerinin sayısını açıkladı
Ukrayna, öldürülen Rus askerlerinin sayısını açıkladı

Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus ordusunun kayıplarını açıkladı. Paylaşılan verilere göre Rus ordusunun 14 bin 200 askerini, 93 uçağını, 112 helikopterini ve 450 tankını kaybettiği belirtildi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus ordusunun 24 Şubat-18 Mart'taki kayıplarıyla ilgili verileri paylaştı.

Rus güçlerinin kayıpları açıklandı

Buna göre, Ukrayna'ya saldıran Rus ordusundan 14 bin 200 asker öldürüldü, Ruslara ait 93 uçak, 112 helikopter, 450 tank, 1448 zırhlı araç, 205 top, 72 roketatar sistemi ve 43 hava savunma sistemi imha edildi.

Rus güçleri 879 araç, 3 hafif sürat teknesi, 60 yakıt aracı ve 12 insansız hava aracı (İHA) da kaybetti.

"Rus ordusu gücünün yüzde 40'ını kaybetti"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kiev'i birkaç günde alma planının başarısız olduğunu belirten Stoltenberg,"Rus ordusu gücünün yüzde 40'ını kaybetti. Ukrayna halkını takdir ediyorum. Başkan Putin, Ukrayna silahlı kuvvetlerinin gücünü, Ukrayna halkının birliğini, cesaretini ve liderlerini hafife aldı. Ukrayna askeri kuvvetleri NATO müttefiklerinden ciddi destek aldı. Başkan Putin görüşünü değiştirmek durumunda kaldı. Kiev'i birkaç gün içinde alma planı başarısızlığa uğradı." diye konuştu.

Stoltenberg, sözlerini şöyle sürdürdü:

  • " Rusya'nın nasıl vahşi ve sert savaşlar yapabildiğini gördük. Her ne kadar ciddi hatalar yapmış olsalar da Rusya büyük bir konvansiyonel gücü tutmaya devam ediyor. Rusya ve Başkan Putin aynı zamanda nükleer retoriği de kullandı. Rusya nükleer bir güç. Nasıl tehdit söylemini de yükselttiklerini de gördük hem Ukrayna hem NATO müttefiklerine karşı. Biz tehditleri hafife almamalıyız.

"Putin'in amacı NATO'yu bölmek"

Başkan Putin, Ukrayna'yı hafife aldı. Ancak Başkan Putin NATO'yu da hafife aldı. Biz hızlı şekilde, birleşmiş şekilde yanıt verdik. Bu da Rusya üzerinde ciddi maliyete sebep oldu. AB ve NATO müttefiki ortaklarımız daha önce görülmemiş ekonomik maliyetler ortaya çıkardı. Ukrayna silahlı kuvvetlerine destek vermeye devam ediyoruz. NATO'nun doğu tarafındaki varlığını da arttırmaya devam ediyoruz. Başkan Putin'in amacı NATO'yu bölmekti ama ortaya çıkan sonuç NATO'nun birleşmesi oldu, Ukrayna'nın birliğini güçlendirmiş oldu. Ukrayna halkının kararlılığını arttırmış oldu. Tüm bunları yapabilmek için bizim koordineli ve danışarak hareket etmemiz lazım."


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >