Ukrayna Ruslara kapıyı kapattı: 16-60 yaşındaki erkek turistleri almıyoruz

Arşiv
Arşiv

Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan gerilim sonrasında sıcak bir gelişme yaşandı. Ukrayna'nın Sınır Güvenliği'nden Sorumlu Direktörü Petro Tsygykal, "Bugünden itibaren ülkeye giren yabancılara sınırlama getirdik. 16-60 yaş arasındaki Rus vatandaşlarını ülkeye almayacağız" ifadelerini kullandı.

Ukrayna bugünden itibaren Rusya’dan gelecek erkek turistleri sınırdan içeri almayacağını açıkladı.

Reuters’ın duyurduğu haberde, Sınır Güvenliğinden Sorumlu Direktör Petro Tsygykal’ın açıklamalarına yer verildi.

Tsygykal, “Bugünden itibaren yabancı turistlerin girişine kısıtlama getirildi. 16-60 yaş aralığındaki erkek Rus vatandaşlarını ülkeye almayacağız” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’dan önceki gün OHAL kararı alınmış ve Ukrayna lideri Poroşenko NATO’ya çağrıda bulunarak, “Savaş gemilerini Karadeniz’e getirin” açıklamasında bulunmuştu

ABD Başkanı Trump, G20'de Putin ile yapacağı görüşmeyi iptal etmişti

ABD Başkanı Donald Trump, Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te 30 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek G20 Zirvesi'nde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yapacağı görüşmeyi, Rusya ile Ukrayna arasındaki kriz nedeniyle iptal ettiğini açıklamıştı.

Trump, "Gemilerin ve gemicilerin Rusya'dan Ukrayna'ya geri gönderilmemesi nedeniyle Putin ile daha önce planladığım görüşmeyi iptal etmenin tüm taraflar için en iyisi olacağına karar verdim" ifadelerini kullanmıştı. Trump Twitter'dan yaptığı açıklamada sorunun mümkün olan en yakın zamanda çözülmesi ile zirvenin "yeniden anlamlı" hale geleceğini kaydetmişti.

Poroşenko, NATO’ya seslenmişti

Rusya donanmasına ait gemiler, pazar günü Kırım Yarımadası'nda Karadeniz ile Azak Denizi'nin birbirine bağlayan Kerç Boğazı civarında seyreden Ukrayna donanmasına ait üç gemiyi "karasularını ihlal ettiği" gerekçesiyle ateş açarak durdurmuş ve üç gemiyi içindeki mürettebat ile alıkoymuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko
Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko

İki ülke arasında askeri gerilim tırmanırken, Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, ülkesinin Rusya karşısında "topyekün savaş" tehdidi altında olduğunu ifade etmişti.

Öte yandan Poroşenko, krizin ardından Ukrayna'nın sınır bölgelerinde 30 günlük sıkıyönetim ilan etmişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, NATO'ya Rusya'yla yaşanan çatışmanın ardından Kırım açıklarındaki Azov Denizi'ne savaş gemileri yollama çağrısında bulunmuştu.

Rusya'dan Kırım'a S-400 taburu

Rusya'nın Karadeniz donanması sözcüsü, Kırım yarımadasına yeni bir S-400 hava savunma füzetaburu yerleştirdiklerini açıkladı.

  • Rus TASS ajansında yer alan habere göre Rusya'nın Karadeniz donanması sözcüsü, yeni bataryaları barındıran taburun Kırım'ın kuzeyinde Djankoy'a yerleştirildiğini söyledi. Böylece Rusya'nın Kırım'a yerleştirdiği S-400 taburlarının sayısı dörde yükseldi.

Rusya'nın 2014 yılında Ukrayna'dan ilhak ettiği Kırım yarımadasına füze konuşlandırma haberi Rusya'nın pazar günü yarımadada Ukrayna donanmasına ait üç gemiye el koymasını takip ediyor.

Kerç Boğaz’ındaki gerilimin nedeni ne?

Ukrayna'nın Azov Denizi'nin güneyinde iki büyük limanı var. 2003'te yapılan bir anlaşma da iki ülkeye Azov Denizi'ne serbest geçiş hakkı veriyor.

Rusya, iki Ukrayna gambotu (silahlı küçük tekne) ve bir römorkörü, Kerç Boğazı'nda seyrederken Rus karasularını ihlal etmekle suçlamıştı; ancak Ukrayna, olayların, seyredilmesi serbest sularda olduğunu söylüyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >