Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu duyurdu: Uçak bileti ücret iadeleri garanti altına alındı

Arşiv
Arşiv

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, koronovirüs salgını nedeniyle en fazla etkilenen sektörlerin başında gelen sivil havacılık sektörüne yönelik tedbirleri aldıklarını belirterek "Hava yolu yolcu haklarına ait yönetmelikte bilet iadelerini de garanti altına aldık" dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, koronovirüs salgını nedeniyle en fazla etkilenen sektörlerin başında gelen sivil havacılık sektörüne yönelik tedbirleri aldıklarını söyledi. Bakan Karaismailoğlu, “Hava yolu yolcu haklarına ait yönetmelikte bilet iadelerini de garanti altına aldık. Vatandaşlarımız isterse biletlerini açığa aldırabilecek ve bu biletleri 6 ay içerisinde kullanabilecekler ya da isteyenler uçuşların başlatılmasının ardından iki ay içerisinde ödediği bilet ücretini iade alabilecek” dedi.

"İşletmelerin ödemeelri ötelendi"

Bakan Karaismailoğlu, sivil havacılığa yönelik olarak öncelikle hava yolu sefer iptallerinden dolayı işletmecilerin slot kaybına uğramaması için gerekli tedbirleri aldıklarını anlattı. Havalimanı, terminal ve yer hizmetlerine ait işletmelerin de ruhsat ve temdit ödemelerini uçuşların başlamasından üç ay sonrasına ertelendiğini bildiren Karaismailoğlu, böylece sektörün ödemesi gereken yaklaşık 38 milyon liralık borcunun ötelendiğini söyledi. Diğer hizmetlerin ücretlerinde bu yıl için yüzde 50 oranında indirildiğini açıklayan Karaismailoğlu, havayollarının Eurocontrol’e olan yaklaşık 30 milyon avro borcunun de ertelendiğini bildirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu

Biletler açığa alınacak ya da ücreti iade edilecek

Bakan Karaismailoğlu, tüm turistik faaliyetleri ile taşımacılık faaliyetleri iptal edilen sıcak hava balonu işletmelerinin de ruhsat ve temdit ödemelerine ait yaklaşık 15 milyon lira tutarındaki alacakların bir yıl ertelendiğini açıklayarak, “Hava yolu yolcu haklarına ait yönetmelikte yapılan düzenleme ile hava yollarından bilet iadelerinin yapılmasını yolcu hakları bakımından garanti altına aldık. Yaptığımız bu düzenleme ile vatandaşlarımız isterse biletlerini açığa aldırabilecek ve bu biletleri 6 ay içerisinde kullanabilecekler. Bilet ücret iadesi isteyen vatandaşlarımıza da hava yolu firmaları tarafından uçuşların başlatılmasının ardından iki ay içerisinde ödediği bilet ücretini iade alabilecek” diye konuştu.