Ünlü spor mağazası mültecilerin geçişini engellemek için 'kano' satışlarını durdurdu

Arşiv
Arşiv

Avrupa'daki mülteci krizleri sürüyor. Polonya-Belarus sınırında yaşanan mülteci geriliminin ardından Fransa'dan çarpıcı bir hamle geldi. Türkiye'de de birçok şubesi bulunan Fransız spor mağazası Decathlon, mültecilerin geçişini engellemek için kano satışını durdurdu.

Fransa'dan, İngiltere'ye mülteci akışını engellemek için spor ürünleri satışı yapan mağaza zinciri Decathlon, 'kano' satmayı durdurduğunu açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamada Calais, Grande-Synthe mağazalarında kano satılmayacağını duyuruldu.

İnternet üzerinden satış devam edecek

AFP’nin haberine göre açıklama yapan yetkililer, bazı mültecilerde Decathlon’dan satın alınan kano tespit edildikten sonra bu kararın alındığını duyurdu. Fakat şirket, internet üzerinden satış ve diğer mağazalarında kano ve can yeleği gibi güvenlik ürünlerinin satışına devam edileceğini de açıkladı.

Fransız La Voix Du Nord isimli gazeteye açıklama yapan şirket yetkilileri, “Son dönemde Birleşik Krallık’a kanoyla gitmek isteyen mültecilerin sayısının artması üzerine bu kararı aldık” dedi.

Geçen ay 850 mülteci İngiltere'ye geçti

İngiltere İçişleri Bakanlığı verilerine göre sadece geçen hafta perşembe günü bin 185 insan ufak bot ve kano benzeri yapılarla Fransa’dan İngiltere’ye geçti. Geçen ay ise 850 mülteci, İngiltere’ye ulaştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >