Usta sanatçı Ferdi Merter için acil kan çağrısı yapıldı

Ferdi Merter

Hacettepe Hastanesi Nöroloji servisinde yoğun bakım tedavisi gören usta sanatçı Ferdi Merter için, acil A rh (+) kan çağrısında bulunuldu.

79 yaşındaki usta sanatçı Ferdi Merter, evinde düşüp kalçasını kırmış ve rahatsızlığının devam eden sürecinde yoğun bakıma alınmıştı. Hacettepe Hastanesi Nöroloji servisinde yoğun bakım tedavisi gören usta sanatçı için acil A rh (+) kan çağrısında bulunuldu.

Tiyatro sanatçısı Boğaçhan Sönmez, sanatçı için kan acil kan ihtiyacı olduğunu duyurdu. Sönmez, attığı tweette, "Ankara Acil!! Hacettepe Hastanesi nöroloji yoğun bakımında 4407961 dosya numarası ile yatmakta olan Ferdi Merter Fosforoğlu ustamız için acil A rh(+) kana ihtiyaç vardır" ifadelerine yer verdi.

Ferdi Merter kimdir?
Ferdi Merter Fosforoğlu, 19 Haziran 1939 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlk kez 1940 yılında Tosun Paşa filminde kamera karşısında yer aldı ve devam eden yıllarda 20 filmde çocuk ve genç oyuncu olarak yer buldu. 1945'te Yeşilçam'da seslendirme sanatçılığı yapmaya başladı. Ferdi ismini dublaj hocası olan Ferdi Tayfur'dan aldı.
1958 yılına kadar İstanbul'da sinema ve tiyatro çalışmalarını sürdürdü. 1959 yılında konservatuvara giren sanatçı, İtalyan Lisesi'nin ardından, 1962 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı'ndan mezun oldu. 1963 yılında Sivas'ta askerliğini yaptıktan sonra, 1965 yılında halen evli olduğu eşi Cansın Hanım ile evlendi.
1962-2004 yılları arasında Devlet Tiyatrolarında oyuncu, yönetmen, edebi kurul üyesi, disiplin kurulu üyesi, baş rejisörlük, Ankara ve Adana Devlet tiyatrolarında sanat yönetmenliği yaptı. Bir dönem Ankara Sanat Tiyatrosu'nda da çalıştı.
Türkiye Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği yönetim kurulunda görev yapan Merter, Tiyatro Yazarları Derneği başkanı olup, çeşitli sinema ve dizi filmlerde de rol almaktadır.
Ferdi Merter kimdir? Ferdi Merter Fosforoğlu, 19 Haziran 1939 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlk kez 1940 yılında Tosun Paşa filminde kamera karşısında yer aldı ve devam eden yıllarda 20 filmde çocuk ve genç oyuncu olarak yer buldu. 1945'te Yeşilçam'da seslendirme sanatçılığı yapmaya başladı. Ferdi ismini dublaj hocası olan Ferdi Tayfur'dan aldı. 1958 yılına kadar İstanbul'da sinema ve tiyatro çalışmalarını sürdürdü. 1959 yılında konservatuvara giren sanatçı, İtalyan Lisesi'nin ardından, 1962 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı'ndan mezun oldu. 1963 yılında Sivas'ta askerliğini yaptıktan sonra, 1965 yılında halen evli olduğu eşi Cansın Hanım ile evlendi. 1962-2004 yılları arasında Devlet Tiyatrolarında oyuncu, yönetmen, edebi kurul üyesi, disiplin kurulu üyesi, baş rejisörlük, Ankara ve Adana Devlet tiyatrolarında sanat yönetmenliği yaptı. Bir dönem Ankara Sanat Tiyatrosu'nda da çalıştı. Türkiye Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği yönetim kurulunda görev yapan Merter, Tiyatro Yazarları Derneği başkanı olup, çeşitli sinema ve dizi filmlerde de rol almaktadır.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >