Uzaydan fotoğraf çekebilen uygulama: Selfıe'den sonra Spelfie akımı başladı

 Airbus’ın uyduları
Airbus’ın uyduları

Eskiden fotoğraf çekme işi çok meşakkatliyken gelişen teknoloji ile dünyanın en kolay işi oldu. Sosyal medyadaki Selfıe akımının ardından Spelfie akımı başladı. Uzaydan fotoğraf çekebilen uygulama Spelfie sayesinde fotoğraf çekme işi başka bir boyuta geçti.

Spelfie isimli uygulama, Airbus’ın uydularını kullanarak uzaydan fotoğrafınızın çekilmesini sağlıyor.

Yüzünüzün çıkmasını beklemeyin

Webtekno'da yer alan habere göre, Spelfie ile uydulardan çekilecek fotoğrafınızda yüzünüzün çıkmasını tabii ki beklemeyin. Uydunun kameraları henüz o kadar güçlü değil. Ancak konserler, futbol maçları gibi büyük etkinliklerin uzaydan fotoğrafını bu uygulama ile çekebilirsiniz.

İlk fotoğraf çevre eyleminde

Örneğin geçtiğimiz Haziran ayında Spelfie ile ilk fotoğraf bir çevre eyleminde çekildi. Endonezya’nın Bali Adası’ndaki plastik kirliliğine dikkat çekmek için bir araya gelen çevre aktivistleri sahilde “Şimdi Hareket Et” kelimelerini oluşturdular. Spelfie ile kelimeler oluştuktan sonra uydudan fotoğraf çekildi.

 Spelfie uygulaması ile uzaydan ilk çekilen fotoğraf
Spelfie uygulaması ile uzaydan ilk çekilen fotoğraf

İlk fotoğrafın hikayesi

Spelfie ile çekilen bu ilk fotoğrafın hikayesi , Bali’deki çevre kirliliğine karşı mücadele eden Isabel Wijsen’in çabalarını da anlatan BBC’nin “Saving Our Beaitiful Bali” belgeselinde ortaya çıktı. Belgeselde Spelfie ile çekilen çevre eyleminin fotoğrafı da yayınlandı.

İskoçya merkezli Spelfie uygulamasının CEO’su Chris Newlands,Spelfie, dünyayı değiştirmek için sosyal ve imgelerle fark oluşturmak isteyen insanların hareketidir. Bir spelfinin gücü küresel olarak farkındalığın artmasına yardımcı olabilir. Spelfie, diğer insanların da bu tip hareketlere katılmasını teşvik etmek için Isabel’in Bye Bye Plastic Bags hareketi için yaptığı gibi fark oluşturmak istiyor” dedi.

Spelfıe ile fotoğraf çekmek için ne yapmak gerekiyor?

Spelfie uygulaması ile uzaydan, katıldığınız bir etkinliğin fotoğrafını çekmek için etkinliğin önce Spelfie’de kayıtlı olması gerekiyor. Bir etkinlik Spelfie tarafından onaylanıp listeye alındıktan sonra katıldığınız etkinliği listeden seçebilirsiniz. Belirlenen zaman ve yerde selfie çektikten sonra aynı gün uzaydan çekilen fotoğrafınız uygulama ile size ulaşacak.

Spelfıe için hava şartları düzgün olmalı

Spelfie için fotoğraf çeken Airbus uydularının kameraları optik kameralardır. Bu nedenle kameralar bulutların arasından fotoğraf çekemezler. Dolayısıyla, bir Spelfie planladığınızda hava şartlarının düzgün olması gerekiyor. Gökyüzü bulutlarla kaplıyken göreceğiniz tek şey bulutlar olacaktır.