Uzman isim sel felaketinin haritasını çıkardı: Bozkurt ilçesinde evler neden yıkıldı?

Bozkurt ilçesinde birçok ev yıkıldı
Bozkurt ilçesinde birçok ev yıkıldı

Yoğun yağışla birlikte sel felaketini yaşayan Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde bazı binalar yıkıldı. Selle birlikte binaların yıkılması yapılaşmadaki sorunları gündeme getirdi. Marmara Üniversitesi Coğrafya bölümünden Prof. Dr. Cemalettin Şahin, yapılaşmadaki sorunları "Bu sellere karşı mücadelede havzayı bir bütün düşünmemiz lazım. Bizde maalesef son 30-40 yılda hem taşkın ovalarımızı hem normal ovalarımızı hızlı bir şekilde ovalarımızı yerleşmeye açtık" ifadeleriyle açıkladı.

Marmara Üniversitesi Coğrafya bölümünden Prof. Dr. Cemalettin Şahin, CNN TÜRK canlı yayınında Bozkurt ilçesinin yapılaşmasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Prof. Dr. Şahin'in açıklamaları...

"Dere yatağına gidip ev yapmışsınız"

Haritaya bakarak Ezine Çayı'nın taşkın yatağını tespit edebiliyorum. Kırmızı çizgiyle gösterdiklerim, benim harita üzerinde işaretlediklerim... Aslında Ezine Çayı'nın taşkın yatağı bu kırmızı çizginin olduğu yerin tamamı. Kırmızı noktalarla gördüğümüz yerlerin her biri de bir bina. Buraya yapmamız gereken en güzel yer spor sahası ama okul yapmışız, binalar yapmışız. Siz derenin yatağına gidip ev yapmışsınız. Siz dereye diyorsunuz ki taşmayın. Ama burası taşkın yatağı...

Prof. Dr. Cemalettin Şahin'in çizdiği harita
Prof. Dr. Cemalettin Şahin'in çizdiği harita

Ortalama insan ömrü 70-80 yıl ama bu akarsuyun yaşı milyon yıl. Ezine Çayı milyonlarca yıldan beri havzayı aşındırarak bu taşkın yatağını oluşturdu. Bu üzerinde bizim yürüdüğümüz, bina yaptığımız, okul yaptığımız, köprü yaptığımız, yol yaptığımız taşkın yatağı milyonlarca yıldan beri, binlerce selin ortaya koyduğu bir ürün...

"Mekanı tanımadan yapılaşma yapılmamalı"

Biz şimdi ne yapmalıyız? Buraları iskana açarken çok dikkat etmeliyiz. Biz mekanı tanımadan, mekanın coğrafi özelliklerini bilmeden asla yapılaşma yapmamalıyız. Coğrafyayı yaşadığımız mekanı bilmek zorundayız. Bu sellere karşı mücadelede havzayı bir bütün düşünmemiz lazım, Ezine Çayı 50-60 metre uzunluğunda bir akarsu.

"Ovalar yerleşmeye açıldı"

Eğimli bir araziye bina yapmanın maliyeti ve güçlüğüyle düz bir ovaya bina yapmanın maliyeti ve güçlüğü çok farklıdır. Bizde maalesef son 30-40 yılda hem taşkın ovalarımızı hem normal ovalarımızı hızlı bir şekilde ovalarımızı yerleşmeye açtık. Çünkü buralara inşaat yapmak kolay, daha az masraflı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >