Uzmanlar uyarıyor: Obezite yaşlandırıyor

Obezite

Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tufan Ergenç, çağın hastalığı obezitenin insanları yaşlandırdığını söyledi.

Çağın en büyük rahatsızlıklarından biri olan obezite, bireyde yaşlanmayı hızlandırıyor. Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tufan Ergenç, çağın hastalığı obezitenin insanları yaşlandırdığını söylüyor.

Bilimsel çalışmalara göre obezite hastalarında beyin yaşının en az 10 yıl daha yaşlı olduğunu vurgulayan Dr. Ergenç, "Hipertansiyon, kalp hastalıkları gibi ölümcül hastalıklar da yaşam süresini kısaltıyor. Obezite ameliyatı olan hastalar hem sağlığına kavuşuyor hem gençleşiyor" diyor.

Sağlıksız beslenme
Sağlıksız beslenme

Obezitenin vücuda birden fazla zararı olduğuna dikkat çeken Obezite Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Tufan Ergenç, önemli bilgiler aktarıyor. Ergenç, "Çağımızın hastalığı cildi de yaşlandırırken, vücutta önemli tahribatlar oluşturuyor."

Ergenç, "Hastalar obezite nedeniyle tansiyon yüksekliği, kalp hastalıkları, kolesterol yüksekliği, şeker hastalığı, karaciğer yağlanması, safra kesesi hastalıkları, eklem problemleri, beynin hızlı yaşlanması ve kanser gibi hastalıklara maruz kalabiliyorlar. Yapılan bilimsel çalışmalar obezite hastalığının beyni de yaşlandırdığını gösteriyor. Çağımızın hastalığı cildi de yaşlandırırken, vücutta önemli tahribatlar yaratıyor" diyor.

Sağlıksız beslenme
Sağlıksız beslenme

Obezite Cerrahı Op. Dr. Tufan Ergenç, yaşam kalitesinin arttırılması için vücut sağlığını bozacak ölçüde biriken aşırı ve anormal yağ birikintisinden kurtulmanın önemine vurgu yapıyor. Ergenç, "Obezite cerrahisinde hastanın kilo vermesi için gıda alımları ya da besin emilimleri veya her ikisinin birden azaltılmasını hedefliyoruz. Ameliyat sonrası hastanın kilo verme hızı oldukça yüksek oluyor. Fakat kaybedilen kilonun geri alınmaması için hastalarımızın doktor ve diyetisyenlerle işbirliği içinde diyet ve spor yaparak sağlıklı bir yaşam sürmeleri gerekiyor" diyor.

İlerleyen teknolojinin obezite ameliyatları üzerinde de etkili olduğunu dile getiren Op. Dr. Tufan Ergenç, şöyle devam ediyor:

Obezite
Obezite

"Teknolojinin ilerlemesi obezite cerrahisine büyük katkı sağladı. Artık kapalı yani laparoskopik yöntemle yapılan obezite ameliyatları sonrası, hasta günlük yaşamına çok kısa sürede dönebiliyor. Hastalarımız hem obeziteden hem de obezitenin yan etkisi olan diğer hastalıklardan kurtulmuş oluyor."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >