Vatandaştan düşündüren soru: Hızlı trenlerde neden emniyet kemeri yok

YHT
YHT

Duyarlı bir vatandaş hızlı trenlerde emniyet kemeri olmamasını Kamu Denetçiliği Kurumuna taşıdı. Vagonlarda emniyet kemerinin zorunlu hale getirilmesini isteyen vatandaşın talebinin en kısa sürede karara bağlanacağı açıklandı.

Hızlı tren ve trenlerde emniyet kemeri olmamasını Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) taşıyan duyarlı bir vatandaş, tüm vagonlarda emniyet kemerinin zorunlu hal getirilmesini talep etti.

"Hızlı trende ve trenlerde neden emniyet kemeri yok?"

KDK'den yapılan açıklamaya göre, bir vatandaş tarafından ombudsmana "100 ile 170 kilometre hızla giden araç ve otobüslerde zorunluyken hızlı trende ve trenlerde neden emniyet kemeri yok?" sorusunu yöneltti.

Güvenlik kaygısını iletti

Araç, uçak ve otobüslerde emniyet kemerinin yanında çocuk emniyet kemerlerinin de olduğuna dikkati çeken vatandaş, KDK'ye 255 kilometre hızla giden trenin acil olarak durması halinde kendisini ve çocuklarını nasıl koruyacağını bilmediği kaygısını iletti.

Yüksek Hızlı Tren
Yüksek Hızlı Tren

Hızlı trenlerde ve trenlerde de güvenli yolculuk için tüm vagonlarda emniyet kemerlerinin zorunlu olmasını isteyen vatandaş, "Yetkililerle görüşüldüğünde Avrupa'daki trenlerde de emniyet kemerlerinin olmadığını ifade ediyorlar. Biz emniyet kemerini trenlerimize koyduğumuzda Avrupa bizden örnek alıp onlar da uygulayacaktır." ifadeleri kullandı.

Karara bağlanacak

Şikayet başvurusunu alan Kurum, konuyu detaylı olarak inceleyerek talebi en kısa sürede karara bağlayacak.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >