Venedik’te sel başkadır: Şehrin yüzde 80'i sular altında

Venedik sular altında kaldı.
Venedik sular altında kaldı.

İtalya'nın kanallarıyla gözde turistik kenti Venedik'te yoğun yağış ve kuvvetli rüzgârların da etkisiyle sokakların büyük bölümü sular altında kaldı. Yerli halk ve turistler sel nedeniyle zorlu anlar yaşadı.

İtalya’da turistlerin uğrak yeri Venedik kentinde sel baskını yaşandı. Deniz seviyesinin yaklaşık bir buçuk metre yükseldiği Venedik'te turistler, çizmeleriyle kenti gezmeye çalıştı. Polis, başta çocuklar olmak üzere, birçok kişiyi güvenli alanlara taşıdı.

Deniz seviyesi en yüksek seviyeye ulaştı

Yağışların etkisiyle deniz seviyesinin 1966'dan bu yana en yüksek seviyeye ulaşmasıyla kentin yüzde 80'i sular altında kaldı.

İtalyan basını, Venedik'e bağlı Pellestrina adasında iki kişinin hayatını kaybettiğini, bunlardan birinin evini su basması sonrası elektrik akımına kapılan 78 yaşındaki bir kadın olduğunu belirtiyor.

Gece saatlerinde deniz seviyesi 1,87 metre yükseldi, bu seviye son 53 yılın rekoru olarak kayıtlara geçti. Kentte 1966 yılında su seviyesi 1,94 metre yükselmişti. Sabah saatlerinde deniz seviyesindeki yükselme 1,60 metre seviyesine geriledi.

Kentten gelen görüntülerde rıhtımlardaki vapurların kontrolden çıktığı, binaların zemin katlarının suyla dolduğu görülüyor.

Venedik'te birçok dükkanı su bastı.
Venedik'te birçok dükkanı su bastı.

Sahil güvenlik su ambulansı olarak hizmet veren ilave botlarla kanallardaki turistleri kurtardı. Lüks otelleri su basarken, birçok işyeri kepenk kapattı. Bazı turistlerin, su taksilerinin yardımıyla otellerdeki odalarına pencerelerden girdiği görüldü.

Şehirde okullar tatil edildi

Venedik'te bugün tüm okullar tatil edildi. İtfaiye, başta sel suları yüzünden evlerinden çıkamayan yaşlılar olmak üzere en az 170 acil yardım çağrısına cevap verdi.

San Marco'da büyük hasar endişesi

Venedik'in en önemli tarihi yapılarından San Marco Bazilikası'nın da sel sularından zarar gördüğü belirtiliyor.

Bazilika'daki su seviyesi 1,1 metreye ulaştı. İtalyan basınına göre, "Venedik'in mimari mücevherlerinden olan" San Marco Bazilikası'nda "felaket" boyutlarında bir hasar oluşmasından endişe ediliyor.

 Sular altında kalan San Marco meydanında bir turist etrafı seyrediyor.
Sular altında kalan San Marco meydanında bir turist etrafı seyrediyor.

Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro da Bazilika'daki, kentteki ve çevre adalardaki hasarın "ağır" olduğunu söyledi ve "Venedik dizleri üzerinde" dedi.

Venedik'te çocuğunu sırtına alıp yürüyen bir kadın
Venedik'te çocuğunu sırtına alıp yürüyen bir kadın

Brugnaro bugün bir basın toplantısı yaparak "kriz durumu" ilan edilmesi çağrısı yapacağını açıkladı.

Brugnaro, deniz seviyesinin görülmedik derecede yükselmesi nedeniyle herkesin seferber olduğunu ve bu yaşananların "iklim değişikliğinin etkileri" olduğunu söyledi.

San Marco meydanında su seviyesinin yükselmesiyle birlikte çevredeki işletmelerin girişlerine setler çekildi.
San Marco meydanında su seviyesinin yükselmesiyle birlikte çevredeki işletmelerin girişlerine setler çekildi.

Kentte yaşayanlar ya da Venedik'te dükkanı bulunanlar genellikle, metal ya da ahşap bariyerlerle kendi tedbirlerini alıyor; ancak son su baskını sonrasında pek çok dükkan sahibinin su pompalarıyla dükkanlarındaki suyu boşaltmaya çalıştığı belirtildi.

Musa projesi nedir?

Dünyanın en önemli tarihi kentlerinden ve turistik merkezlerinden Venedik’i batmaktan kurtaracağı söylenen Musa Projesi’nde son aşamaya gelinirken proje, maliyetlerin yükselmesi ve yolsuzluk skandalları nedeniyle yavaşladı.

İtalyanca’da Mose olarak adlandırılan proje kapsamında 1,6 km uzunluğundaki hareketli bent, lagünü denize bağlayan 3 geçide yerleştiriliyor.
İtalyanca’da Mose olarak adlandırılan proje kapsamında 1,6 km uzunluğundaki hareketli bent, lagünü denize bağlayan 3 geçide yerleştiriliyor.
  • Projede hedef, denizin yükseldiği dönemde Venedik lagününü (deniz kulağını) Adriyatik Denizi’nden hareketli kapaklarla ayırmak. Deniz 110 cm’den fazla yükseldiği zaman kapaklar açılacak ve 300 cm’e kadar olan yükselmenin önüne set çekilmiş olacak. Bu teknik (kıyıların yükseltilmesi gibi) bir takım başka önlemlerle birlikte kullanılacak.

Proje tamamlandığında deniz, Venedik’i tehdit edecek şekilde yükselirse, hava basınçlı kapaklar açılacak ve deniz suyunun lagüne girişi (gemilerin geçmesine izin verecek şekilde) engellenecek.