Venezuelalı muhalif lider Guaido: Orduyla gizli toplantılarımız oldu

 Juan Guaidó
Juan Guaidó

Venezuela’da kendisini ‘geçici devlet başkanı’ ilan eden Guaidó, New York Times için makale kaleme aldı. Muhalif lider makalesinde "Silahlı kuvvetler ve güvenlik güçleri üyeleriyle gizli toplantılarımız oldu.Silahlı kuvvetlerin çoğunluğu, ülkenin son dönemde çektiği sancıların katlanılamaz olduğunda hemfikir.” ifadelerini kullandı. Dün geceden bu yana Venezuela olaylarına dair gelişmeleri derledik.

Venezuelalı muhalif lider Juan Guaidó, ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times için makale kaleme aldı. Guaido, makalesinde "Silahlı kuvvetler ve güvenlik güçleri üyeleriyle gizli toplantılarımız oldu. Ordu'nun Maduro'dan desteğini çekmesi hükümet değişiminde hayati önemde ve silahlı kuvvetlerin çoğunluğu, ülkenin son dönemde çektiği sancıların katlanılamaz olduğunda hemfikir." ifadelerini kullandı.

Guaido, makalesinde ayrıca, muhalefetin "insanlığa karşı suçlardan hüküm giymemiş" bütün silahlı kuvvetler üyelerine af önerdiği belirtti.

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez, Venezuela ordusunun Devlet Başkanı Maduro’nun yanında olduğunu vurgulamıştı.
Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez, Venezuela ordusunun Devlet Başkanı Maduro’nun yanında olduğunu vurgulamıştı.

Maduro’dan kilise ve askeri üs ziyaretiyle mesaj

Venezuela lideri Nicolas Maduro başkent Caracas’taki Fort Tiuna askeri üssünü ziyaret etti. Maduro’nun komutanlar ve askerlerle bir araya geldiği üs ziyaretinden görüntüler Venezuela devlet televizyonunda yayınlandı.

Maduro, Fort Tiuna askeri üssünü ziyaret etti.
Maduro, Fort Tiuna askeri üssünü ziyaret etti.
  • Maduro askerlere “Vatanınızı seviyor musunuz? Anayasayı savunacak mısınız? Başkomutanınızı savunacak mısınız?” gibi sorular yöneltti. Askerler de Maduro’ya “Evet, başkomutanım” yanıtı verdi.

Maduro, Venezuela ordusuna hitap etti.
Maduro, Venezuela ordusuna hitap etti.

ABD’nin yaptırımlarıyla baskı uyguladığı Nicolas Maduro kilisede evanjelik Hristiyan destekçileriyle birlikte kilisede dua etti.

Maduro’nun başını öne eğip sağ elini havaya kaldırarak dua ettiği görüntüler Venezuela devlet televizyonunda yayınlandı. Maduro Tanrı’ya Venezuela’yı kutsaması ve ülkeye huzurlu bir gelecek sağlaması için dua etti. Ayini yöneten papaz da milyonlarca evanjelik Hristiyan'ın Venezuela için dua ettiğini söyledi.

Nicolas Maduro daha önce yaptığı açıklamada Amerikan kamuoyuna seslendi ve “Latin Amerika yeni bir Vietnam olmasın” dedi, Trump yönetiminin kendisini darbeyle devirme teşebbüsünün arkasında olduğunu savundu.

Amerika’nın gözünün Venezuela’nın zengin petrol rezervlerinde olduğunu söyleyen Maduro, Irak ve Libya savaşlarını bunun tarihteki örnekleri olarak gösterdi.

Nicolas Maduro kendisinin tarihin doğru tarafında olduğundan emin olduğunu söyledi, Amerikan halkından da ABD askerlerinin Venezuela’dan uzak tutulmasını sağlamasını istedi.

Trump, Twitter paylaşımıyla Guaido’ya destek verdi

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter'de paylaştığı mesajda Guaidó ile görüştüğünü ve "devlet başkanlığını tarihi bir şekilde üstlenmesine" destek verdiğini söyledi. Trump ayrıca "Özgürlük mücadelesi başladı!! dedi.

Venezuela krizinde son durum ne?

  • ABD ve 20'den fazla ülke Guaidó'ya destek verdi.
  • Venezuela’nın seçilmiş devlet başkanı Maduro'ya Rusya, Çin ve Türkiye destek veriyor.
  • Washington, Pazartesi günü Venezuela devlet petrol şirketi PDVSA'ya ambargol koymuştu.
  • ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton da Twitter'da işletmelere yönelik yaptığı açıklamada "Maduro mafyası tarafından halktan çalınan altın, petrol ve diğer Venezuela varlıklarına el sürmemeleri" çağrısında bulunmuştu.
  • Rus yetkililer, Maduro'nun korunması için bu ülkeye paralı askerler gönderildiği iddiasını reddetti.
  • Bu arada Meksika ve Uruguay, 7 Şubat'ta Uruguay'ın başkenti Montevideo'da, krizi almak üzere bir "tarafsız ülkeler" konferansı yapılmasının planlandığını açıkladı.
  • ABD'li yetkililer daha önce, Venezuela'daki krizin çözümü için "tüm seçeneklerin masada" olduğunu söylemişti; ancak Kanada dahil 14 ülkeden oluşan Lima Grubu ülkeleri krize barışçıl bir çözüm bulunması çağrısı yaptı ve ülkeye herhangi bir askeri müdahaleye karşı olduklarını vurguladılar.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >