Volkswagen, lüks otomobil markası Bugatti'yi satıyor

Bugatti
Bugatti

Volkswagen, lüks otomobil segmentinde yer alan markası Bugatti'yi Hırvat 'elektrikli süper araç' markası Rimac Automobili'ye satma kararı aldığını duyurdu. Rimac'ın Volkswagen ile oluşturulacak yeni şirket Bugatti-Rimac'ın yüzde 55 hissesine sahip olacağı belirtildi.

Alman otomotiv devi Volkswagen, lüks otomobil segmentinde bulunan Bugatti'yi, Hırvat Rimac Automobili'ye satma kararı aldı. Rimac CEO'su Mate Rimac yaptığı açıklamada, "Rimac ve Bugatti, masaya getirecekleri bakımından mükemmel bir çift. Genç, çevik ve hızlı bir otomotiv ve teknoloji şirketi olarak elektrikli araç teknolojilerinde kendimizi önder konumunda görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Yüzde 55 hisseye sahip olacak

Gazete, Rimac'ın Volkswagen ile oluşturulacak yeni şirket Bugatti-Rimac'ın yüzde 55 hissesine sahip olduğunu ve geri kalan hissenin de Volkswagen'in Porsche'sine ait olacağını yazdı.

İngiltere'nin saygın gazetelerinden Financial Times'ta yer alan habere göre Rimac CEO'su Mate Rimac yaptığı açıklamada, "Rimac ve Bugatti, masaya getirecekleri bakımından mükemmel bir çift. Genç, çevik ve hızlı bir otomotiv ve teknoloji şirketi olarak elektrikli araç teknolojilerinde kendimizi önder konumunda görüyoruz. Nevera isimli aracımızda sadece hiperaraçlar yapmadığımızı ve hızlı olmasının yanı sıra yüksek kalitede araç yaptığımızı da gösterdik. Bugatti'nin de olağanüstü mirası bulunuyor" dedi.

Şirket daha önce Nevara isimli bir süper araç üretmişti
Şirket daha önce Nevara isimli bir süper araç üretmişti

Dünyanın en hızlı aracını üretecekler

Şirket bir süre önce Nevera isimli bir süper araç yapmış ve 1.914 beygir gücüne sahip bir elektrikli araç üreterek 0'dan 100'e 1.85 saniyede çıkarak dikkatleri üzerine çekmişti. Nevera'nın daha önce Bugatti Chiron'a ait olan en hızlı spor otomobili rekorunu geçmesi bekleniyor.

Bugatti-Rimac'ı Mate Rimac'ın yöneteceği açıklanırken şirketin merkezinin Hırvatistan'ın başkenti Zagreb olacağı fakat Bugatti'nin üretiminin Fransa'nın Molsheim kentinde devam edeceği kaydedildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >