WhatsApp şimdilik geri adım attı

Arşiv
Arşiv

WhatsApp'ın yenilenen gizlilik sözleşmesine gelen tepkiler, şirkete geri adım attırdı. Whatsapp, yapılacak değişikliği, daha iyi anlatabilmek için 15 Mayıs'a ertelediğini duyurdu.

Popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp, tartışmalı kararından geri adım attı. Yeni güncelleme sonrası kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşılacağını açıklayan firma, düzenlemeyi 15 Mayıs'a erteledi.

Whatsapp, açıklamasında, kullanıcıların "paylaşılan konumlarının görülmediğini" belirtti. Kişi listelerinin Facebook'la paylaşılmadığını vurguladı.

Şirketten yapılan açıklamada, 8 Şubat'ta hiç kimsenin hesabının askıya alınmayacağı ya da silinmeyeceği belirtildi.

Gizlilik ve güvenlik konularındaki yanlış bilgilendirmeyi ortadan kaldırmak için daha fazla çalışılacağı kaydedildi.

Milyonlarca kullanıcıyı kaybetti

Son güncellemenin, veri toplama ve kullanılması noktasında daha fazla şeffaflık sağladığına dikkat çekildi.

Son güncelleme Facebook'la veri paylaşma imkanını da içermiyor.

Kullanıcı bilgilerini Facebook ile paylaşma kararı, uygulamaya olan ilgiyi kısa sürede düşürmüş, milyonlarca kullanıcı diğer uygulamaları kullanmaya başlamıştı.

WhatsApp'ın 4 Ocak'ta güncellenen Gizlilik İlkesinde yer alan maddeler şu şekilde;

- Altyapının ve dağıtım sistemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmak,

- Hizmetlerimizin veya onların hizmetlerinin nasıl kullanıldığını anlamak,

- Facebook Şirketi Ürünleri genelinde emniyeti, güvenliği ve bütünlüğü artırmak; örneğin sistemleri güvence altına almak ve spam, tehditler, kötüye kullanım veya ihlal faaliyetleriyle mücadele etmek,

- Onların hizmetlerini ve sizin bunları kullanma deneyiminizi iyileştirmek, örneğin sizin için önerilerde bulunmak (ör. arkadaşlar, grup bağlantıları veya ilginç içeriklerle ilgili öneriler),özellikleri ve içeriği kişiselleştirmek, satın alımları ve işlemleri tamamlamanıza yardımcı olmak ve Facebook Şirketi Ürünleri genelinde ilgili teklifler ve reklamlar göstermek,

- WhatsApp deneyimlerinizi diğer Facebook Şirketi Ürünleri ile birleştirmenizi sağlayan entegrasyonlar sağlamak. Örneğin, WhatsApp'ta satın aldıklarınız için ödeme yapmak üzere Facebook Pay hesabınızı bağlamanıza imkan vermek veya WhatsApp hesabınızı bağlayarak arkadaşlarınızla Portal gibi diğer Facebook Şirketi Ürünleri üzerinden sohbet etmenize olanak sağlamak.