Yangın kontrol altında alınmıştı: Dubai'deki patlamanın kaynağı nedir?

Dubai’de büyük patlama
Dubai’de büyük patlama

BAE'nin Dubai kentinde bulunan Cebel Ali Limanı'ndaki bir gemide yaşanan patlama sonucu çıkan yangın tamamen kontrol altına alındı. Dubai Polis Müdürü yaptığı açıklamada, söz konusu gemideki 130 konteynerden üçünde yanıcı madde olduğunu ve patlamanın sebebinin bunlardan biri olabileceğini kaydetti. Resmi açıklamada, radyoaktif maddeye rastlanmadığı bildirildi.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Dubai kentindeki Cebel Ali Limanı'nda patlama sonucu çıkan yangının kontrol altına alındığı bildirildi.

Dubai hükümetinin medya ofisinden limanda meydana gelen patlamaya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Ölü veya yaralı yok

Limanda demirli geminin konteynerindeki patlamanın ardından çıkan yangının kontrol altına alındığı ifade edilen açıklamada, olayda herhangi bir ölü veya yaralının bulunmadığı belirtildi.

Açıklamada, limanda gemi hareketliliğinin normal seyrine dönmesi ve herhangi bir kesintinin yaşanmaması için tüm önlemlerin alındığı kaydedildi.

BAE'nin en önemli limanlarından Cebel Ali Limanı, Dubai kent merkezinin 30 kilometre uzağında yer alıyor.

Dubai'de limanda patlama sonucu çıkan yangın kontrol altına alındı
Dubai'de limanda patlama sonucu çıkan yangın kontrol altına alındı

Yanıcı madde olabilir

Dubai Polis Müdürü Abdullah Halife el-Marri, Dubai TV'ye yaptığı açıklamada, elde edilen ilk bulgura göre gemideki 130 konteynerden 3'ünde yanıcı madde bulunduğunu, patlamaya da bu konteynerlerden birinin neden olduğu ihtimali üzerinde durduklarını söyledi.

Marri, gemide radyoaktif maddeye rastlanmadığını, patlamanın ardından çıkan yangının tamamen kontrol altına alınıp soğutma çalışmalarının devam ettiğini belirtti.