Yargıtay'dan 'emsal' karar: Düğünde takılanlar kimin hakkı?

Arşiv
Arşiv

Yargıtay, 'Düğünde kadına takılan her türlü ekonomik değeri olan şey kadına ait' içtihadını değiştirdi mi? Artık düğünde kadına takılan kadına, erkeğe takılan erkeğe mi verilecek? Takı torbası, sandığına koyulan takı nasıl paylaşılacak? Son emsal karar ile, düğünde erkeğe takılan ‘kadına özgü olmayan’ takılar artık erkeğe verilebilecek. Ata, cumhuriyet altını, yarım, çeyrek, gram altın gibi ziynet eşyaları kolye, gerdanlık, bilezik, küpe gibi ‘kadına özgü’ sayılamayacağı için erkeğe kalabilecek. Para da bu kapsamın içine giriyor.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun (YHGK) düğün takılarıyla ilgili erkekleri ilgilendiren boşanmada takılarının paylaşımına ilişkin kriterleri belirleyen emsal kararına göre, düğünde erkeğe takılan ve 'kadına özgü' olmayan takılar artık erkeğe verilebilecek.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, bu yeni paylaşımın nasıl olacağına ilişkin soruları cevapladı.

Anneanne bileziği erkeğe takılırsa

S.T.’nin örnek sorusu şöyle: "Eşimle üç yıl önce evlendik. Boşanıyoruz. Bana takılan gram, çeyrek, yarım, tam altınlar hatta annemin taktığı anneannemin hatırası birisi elmas, üçü 22 ayar altın dört bilezik var. Eşime de kolye, küpe, bilezikler takıldı. Bunun yanı sıra takı sandığına atılan para, çeyrek, gram, yarım, tam altınlar var. Yargıtay’ın kararları ışığında düğün takılarının paylaşımı mahkemede nasıl olur? Annemin bana taktığı aile yadigarı bilezikleri geri alabilir miyim?”

7 maddede yeni takı paylaşımı

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan, kendi görüşlerini kapsadığını vurgulayarak, yeni uygulamayı şöyle anlattı:

  1. Kadına takılan her türlü ekonomik değeri olan şey yine kadına aittir.
  2. Erkeğe takılan ziynet eşyalarının “tamamı birden’ karine olarak (istisna: yerel adet) kadına ait iken artık, karine olarak (istisna: yerel adet) sadece ‘kadına özgü’ olanlar kadına ait sayılacak. ‘Kadına özgü’ olmayanziynet eşyası yanicumhuriyet altını, ata altın,yarım altın, çeyrek altın,gram altın gibi‘erkeğe’ ait olacaktır.
  3. Erkeğe takılan şey, eğer ‘kadına özgü’ olmayan bir şey ise erkeğe ait olacağından, erkeğe takılan paralar, para ‘kadına özgü’ bir şeyolmadığından doğal olarakerkeğe ait olacaktır.
  4. Erkeğe takılan ziynet eşyaları ‘kadına özgü’ olsa bile (bilezik, küpe, gerdanlık gibi) erkek eş, bu konuda ‘yerel adet’ olmadığını iddia ve ispat ederse ‘kadına özgü’ olanlarda erkeğe verilecektir.
  5. Erkeğe takılan ziynet eşyasının ‘kadına özgü’ olup olmadığı konusunda ‘çekişme çıkarsa’ kuyumcu bilirkişi incelemesi yapılacaktır. Takılan ziyneteşyası hem erkek hem kadıntarafından kullanılan bir şeyise münhasıran ‘kadına özgü’olmadığından erkeğe ait olacaktır.
  6. Sandığa konulanlar ‘taraflardan birine takılmadığı için’ eşit olarak paylaşılmalıdır.
  7. Eşler arasında paylaşım konusunda bir anlaşma varsapaylaşımda ‘anlaşmakuralları’ uygulanacaktır”

Son emsal karar ve Gençcan’ın açıklamaları ışığında S.T.’ye annesinin taktığı aile yadigarı dört bilezik eğer aralarında özel bir anlaşma yoksa “kadına özgü” sayılacağı için eşinde kalacak görünüyor. Takılarla ilgili son kararı, açılacak dava üzerine mahkeme verecek.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >