Yaşayan tarih Diyarbakırlı Şahe ninenin en az 415 torunu var

Diyarbakır'da yaşayan ve 115 yaşında olduğu tahmin edilen Şahe ninenin en az 415, büyük ihtimalle de 430'dan fazla torunu var.​​

Başından üç evlilik geçen Şahe Nine'nin ilk evliliğinden iki, ikinci evliliğinden beş çocuğu bulunuyor. Beşinci kuşak torununu gören Şahe Nine, Diyarbakır Alipaşa Mahallesi'ndeki bahçeli bir evde, küçük oğlu Cemal Tayurak ve ailesiyle birlikte yaşıyor. Bugünlerde biraz hasta olsa da, yaşlı kadının hafızasıyla ilgili ciddi bir sorun olmadığını söylüyorlar. Cemal Tayurak, annesinin beşinci kuşaktan torununu gördüğünü, üç yıl önce yaptığı bir hesaplamada toplam torun sayısının 415'i aştığını söyledi.


Tayurak "Üç yıl önce 415'ti ama şimdi kaç bilmiyorum. Yeni sayıyı tespit etmem için üç yıl önce yaptığım gibi tüm kardeşlerimi, kuzenlerimi, yeğenler ve torunlarının arayıp liste yapmam gerekecek. Ama üç yıl içinde en az 15 yeni torun daha doğduğunu ve bu sayının 430'u aştığını çok rahat ifade edebilirim." dedi.

Şahe Nine'nin en büyük çocuğu 90, en küçük çocuğu 60
, en büyük torunu da 70 yaşında

Şahe Nine'nin 60 yaşındaki en küçük oğlu Cemal, annesinin gerçek yaşını bilmediklerini, nüfus kaydının ikinci kocası öldükten sonra köy muhtarı tarafından yapıldığını anlatıyor.

Cemal, "1945'teki İskân Kanunu'ndan sonra köyün muhtarı annemin nüfusa kaydını yaptırıyor. Hatta anneme 15 dönüm arazi de veriyorlar. Muhtar kafasına göre bir yaş vermiş yani annemin gerçek yaşını hiçbirimiz bilmiyoruz ama en az 110 yaşında olduğunu düşünüyorum. Hatta Diyarbakır'ın ve bölgenin en yaşlı insanı olduğunu iddia edebilirim" diyerek gülüyor.

İddiasını ispat için gerekirse annesini doktora götürüp kemik yaşı tespiti yaptırabileceğini söylüyor.

'Gerekirse kemik yaşına bakılsın'
Şahe'nin eski kimliğinde doğum tarihi hanesinde Rumi 335 tarihi yazılmış. Miladi takvime göre bu tarih 1919'a denk geliyor. Ancak büyük kızının 90 yaşında olduğu düşünülünce ve bize anlattığı hikâyeler göz önünde bulundurunca, Şahe Nine'nin nüfus kaydına küçük yazıldığı ortaya çıkıyor.

Yaşlı kadının sol gözü de artık görmüyor, kulağı ağır işitiyor. Gelini Kaside, Şahe'ye geçmişe dair ona neler hatırladığını soruyor. O da "Hafıza mı kaldı?" diyerek önce konuşmak istemiyor, ısrar edince de ağır ağır anlatmaya başlıyor.

"Ermeni olaylarını hatırlamıyorum, ilk tehcir kararı çıktığında ben küçükmüşüm, hatırlamıyorum. Atatürk'ü görmedim ama Silvan'a geldiğini söylediklerini hatırlıyorum. Büyük kıtlığı hatırlamıyorum ama ikinci kıtlıkta, dağ köylerinden insanlar gelip köyümüzden pancar toplardı. Bir de Şeyh Sait İsyanı'nı çok iyi hatırlıyorum" diyor.

Gelini, Şahe'nin babası Abdülkadir'in Şeyh Sait İsyanı sırasında hayatını kaybettiğini söyleyince Şahe Nine'den babasının hikâyesini anlatmasını istiyoruz.


Şahe Nine'nin gerçek yaşı bilinmiyor
Şahe'nin babası Abdülkadir, Osmanlı Dönemi'nde Arabistan'da 7 yıl askerlik yapmış. Nisan 1925'de Şeyh Sait İsyanı çıkınca, askerden dönen Abdülkadir de isyana katılıyor ve çatışmalarda öldürülüyor.

Babası 7 yıllık askerlik vazifesini yapmak üzere Arabistan'a gittikten sonra, köyde evi, bağı, bahçeyi çekip çevirecek, hayvanlarla bakacak kimse kalmayınca, annesi Şahe'yi, küçük yaşta Heşter adlı köyde yaşayan İbrahim adındaki bir adamla evlendiriyor.

"Şeyh Sait'in arkadaşları bizim köye, Şerali Köyü'ne kadar gelmişlerdi. Babam da isyana katıldı. Müfrezeler Silvan'ı basmış, isyancılarla çatışmalara girmişlerdi. Askerlerin köye yaklaştıkları haberi gelince babam arkadaşlarına 'Siz gidin, ben müfrezleri oyalarım' dedi. Babamın arkadaşları Hazro'ya doğru çıktılar, o ve birkaç arkadaşı yakınlardaki bir köyde çatışmaya girdi, babam çatışmada vurularak öldürüldü." diyor.

'Hastanede kaydı yok'
Şahe Nine'nin geçen yıla kadar herhangi bir hastalık geçirmediğini söyleyen Cemal, geçen sene ortaya çıkan küçük bir safra kesesi rahatsızlığından önce annesinin herhangi bir hastanede kaydının olmadığını anlatıyor.

"Annemin genel durumu geçen seneye kadar da iyiydi, uzun ve sağlıklı ömrün Allah'ın bir lütfu olduğunu düşünüyorum. Çocukları ona çekmemiş. En büyük çocukları ondan çok daha yaşlı görünüyor" diyor.

Kaynak: BBC Türkçe