Yemek siparişlerinde dolandırıcılık: Kuryeler masrafı cebinden karşılıyor

Arşiv
Arşiv

Pandemi dönemini fırsat bilen dolandırıcılar, internet üzerinden verdikleri yemek siparişinde 'nakit ödeme'yi işaretleyip kullanıcı notu kısmına 'Online olarak ödenmiştir' ibaresini yazıyor. Siparişi temassız olarak teslim eden kuryeler, sipariş kağıdında yazan 'Ödenmiştir' notunu görünce yanılıyor. Gün sonunda kasada çıkan eksiği de kuryeler kendi cebinden karşılamak zorunda kalıyor.

Yemek siparişi verilen sitelerde, nakit ödemeyi seçen, ancak kullanıcı notu kısmına online ödeme yapıldığına dair taslak metni kopyalayıp yapıştıran bazı kişiler hem işletmeleri hem de kuryeleri dolandırıyor. Bu durumda, ekonomik kaybın kuryenin cebinden çıktığını belirten İzmir Karşıyaka Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Batuhan Bursalı, "Akşam, kuryelerin kasaya vermesi gereken para hesaplanıyor. Herhangi bir para eksik çıktığında kuryeler bunu kendi ceplerinden vermek durumunda kalıyor" dedi.

Dolandırıcıların yeni hedefi kuryeler oldu
Dolandırıcıların yeni hedefi kuryeler oldu

"Aynı gecede iki kez dolandırmaya çalıştılar"

Bursalı, söz konusu olayın başına, geçen günlerde aynı gecede iki kere geldiğini söyleyerek, "Gece siparişe gittim ve müşteri aynı şekilde ödemeyi nakit seçip, not kısmına da online olarak ödendiğini ve siparişin kapıya bırakılmasını istediğini belirten taslak metni kopyalamış. Durumu fark ettim. Kapıyı çaldığımda siparişleri kapıya asıp gittiğimizi zannetti, aslında kapının kenarında bekliyordum. Daha sonra kapıyı açtı ve siparişleri teslim ettim. Müşteri kapıyı kapatmaya çalışınca, ’Hanımefendi ödemeniz nakit olacak’ dedim. Sonra bana, ’Nakit mi seçmişim, fark etmedim. Ben yapmadım’ tarzında şeyler söyledi. Bunu yapan müşteriler, ’Ben nakit ödemeyi seçtiğimi fark etmedim, yanlışlıkla yapmışım’ diyerek, işin içinden çıkıyorlar. Bu kadar kolay olmaması lazım" dedi.