Yeni araştırma bir gerçeği daha ortaya çıkardı: Antikor koronadan birkaç ay koruyabilir

Arşiv
Arşiv

İngiltere’de yapılan yeni bir çalışmada koronavirüse yakalanıp hastalığı yenenlerin bağışıklık tepkisi ölçüldü. Bilim insanları, üretilen antikorların hastalığı birkaç ay boyunca önleyebileceğini söyledi.

İngiltere’deki King’s College London tarafından yapılan bir çalışmada koronavirüsü (COVID-19) yenen 96 kişinin bağışıklık tepkisi 94 gün boyunca izlendi.

Bilim insanları, araştırmada yer alan 96 kişinin tamamının virüsü durdurabilecek ya da nötrleyebilecek düzeyde antikor ürettiğini ancak, üç ayın ardından antikor düzeylerinin belirgin bir şekilde düşmeye başladığını açıkladı.

  • Sonuçları MedRxiv'de yayımlanan araştırmaya katılanların yüzde 60'ı COVID-19'a yakalandıktan sonraki birkaç haftada virüse etkili karşılık gösterdi. Ancak üç ay sonra bunların sadece yaklaşık yüzde 17'sinde COVID-19'ü nötrleştirici antikorlar bulundu.

"COVİD-19 bağışıklığı birkaç aydan fazla süremez"

Bununla birlikte, bilim dünyası hangi düzeydeki antikor düzeyinin COVID-19’dan korunmaya yeterli olabileceğini net olarak tespit edebilmiş değil. Fakat, kısa dönemli bağışıklık tepkisi soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıklara yol açan diğer virüslerde de görülüyor. Uzmanlar buradan ve kendi araştırmalarının bulgularından yola çıkarak COVID-19 bağışıklığının birkaç aydan daha uzun süremeyeceğini açıkladı.