Yeni bir tür böcek keşfedildi: Adını koronavirüs koydular

Kosova'da keşfedilen yeni böcek türüne koronavirüs adı verildi
Kosova'da keşfedilen yeni böcek türüne koronavirüs adı verildi

Kosova’nın İpek şehrindeki Bjeshket e Nemuna milli parkında çalışma yapan Priştine Üniversitesi Doğa Bilimleri Fakültesi'nden Profesör Halil Ibrahimi, keşfettiği yeni böcek türüne koronavirüs adını verdiğini açıkladı.

Kosova’da yapılan araştırmada yeni bir böcek türü keşfedildi. Çalışmayı gerçekleştiren Priştine Üniversitesi Doğa Bilimleri Fakültesi'nden Profesör Halil Ibrahimi böceğe koronavirüs adı verildiğini açıkladı.

Yıllardır İpek şehrindeki Bjeshket e Nemuna milli parkında böcekler üzerine çalışma gerçekleştiren Halil Ibrahimi, COVID-19 pandemisi sayesinde çalışmasını tamamlayabildiğini belirtirken, bu sebepten keşfedilen yeni türe koronavirüs adı verildiğini belirtti.

"Deniz seviyesinden iki metre yüksekte yaşıyor"

Başkent Priştine'nin 120 km batısında yer alan milli parktan topladığı türleri inceleyen Ibrahimi, içlerinden bir türün daha önce görülmemiş bir tür olduğunu belirtirken, yeni keşfedilen tür ile ilgili, “Oldukça küçük ve farklı bir habitatta, açık, yüksek rakımlı bölgelerde, deniz seviyesinden yaklaşık 2 bin metre yüksekte yaşadığını tespit ettik” ifadelerini kullandı.

Keşfedilen türe “Potamophylax koronavirüs” adının verildiğini bildiren Profesör Halil Ibrahimi, pandemi dönemindeki sessizliğe ve durgunluğa vurgu yaparak "Böcek koronavirüs, keşfedildiği dönemdeki en canlı şeydi" dedi.