Yeni 'COVID-19' araştırması: Yaşlı erkekler plazma bağışı için en güçlü aday

Arşiv
Arşiv

ABD'de yapılan bir araştırmada, COVID-19'a karşı koruyuculuk sağlayabilen antikorların en yüksek seviyelerine, hastanede tedavi görmüş yaşlı erkeklerde rastlandı.

ABD'de Johns Hopkins Bloomberg Kamu Sağlığı Okulu'nda görevli uzmanların liderliğinde yapılan bir araştırmanın sonuçları, "Journal of Clinical Investigation" dergisinde yayımlandı.

İyileşmiş 126 kişinin antikor seviyeleri incelendi

"NewsMedicalLifeSciences" sitesinin haberine göre, araştırma çerçevesinde yeni tip koronavirüse (COVID-19) yakalanıp iyileşmiş 126 kişinin antikor seviyeleri incelendi.

Yaşlı erkekler plazma bağışı için en güçlü aday

Araştırmada, hastanede tedavi görmüş yaşlı erkeklerin, COVID-19 hastalarının tedavisinde plazma bağışı için en güçlü adaylar olduğu tespit edildi.

Uzmanların bulguları, COVID-19'un hücreden hücreye enfeksiyonunu etkisiz hale getirmeyi amaçlayan hücre kültürlerinde plazmanın etkinliğini ve koronavirüsün sivri uçlu proteiniyle bağlantılı antikorların seviyesini ölçen çeşitli testlerle elde ettiği kaydedildi.

Bu çalışma yine daha önceki araştırmalar gibi deneklerin antikor seviyeleri ve koronavirüsü etkisiz hale getirme potansiyelinin çeşitlilik gösterdiğini, hastaneye kaldırılanların antikorlarının ortalama olarak daha yüksek seviyede ve etkin olduğunu ortaya koydu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >