Yeni Zelanda saldırganı cezaevi şartlarından şikâyetçi oldu: Dilekçe yazmış

 Terörist Brenton Tarrant
Terörist Brenton Tarrant

Yeni Zelanda'da 50 kişinin şehit olduğu cami saldırılarından sorumlusu terörist Brenton Tarrant, temel haklarından yoksun bırakıldığını iddia ederek hapishane şartlarından şikâyetçi oldu.

Yeni Zelanda Paremoremo'daki yüksek güvenlikli Auckland Cezaevinde tutulan terörist Tarrant'ın, hapishane yönetimini şikâyet eden resmi bir dilekçe yazdığı ortaya çıktı.

Diğer mahkûmlardan ayrı tutulan Tarrant, 24 saat gözetim altında bulunuyor.

  • Ziyaretçi kabul etmesine izin verilmeyen teröristin televizyon, radyo ve gazetelere erişimi de yasaklanmış durumda

Dilekçe yazmış

Ceza İnfaz Kurumu'na dilekçe yazan Avustralya doğumlu saldırgan, bunları sıraladı ve temel haklarının ihlal edildiğin savundu. Tarrant, durumunun kurallara uygun hale getirilmesini talep etti.

Cezaevi Sözcüsü: Kurallara uygun

Kurumun Sözcüsü ise yaptığı açıklamada, 2004 yılında belirlenen disiplin hükümlerine ve uluslararası zorunluluklara uygun muamelede bulunduklarını aktardı.

  • Yeni Zelanda yasalarına göre mahkûmlar dışarıya telefon çağrısı yapma, e-posta alıp gönderme, tıbbı bakım, yeme içme, ziyaretçi kabulü, bilgi ve eğitim gibi haklara sahip. Ancak yasaya göre acil durumlarda mahkûmların bu hakları sınırlandırılabiliyor.

Christchurch kentindeki cami saldırılarının baş zanlısı Brenton Tarrant, 5 Nisan'da yeniden mahkeme önüne çıkacak. Tarrant'a cinayet dışında başka suçlamaların da yöneltilmesi bekleniyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >