Yeni Zelanda'da camilere saldıran terörist Tarrant'ın duruşması başladı

Yeni Zelandalı terörist Breton Tarrant'ın duruşması başladı. Tarrant, hakkındaki bütün suçlamaları kabul etmişti
Yeni Zelandalı terörist Breton Tarrant'ın duruşması başladı. Tarrant, hakkındaki bütün suçlamaları kabul etmişti

Yeni Zelanda'da 2019 yılında iki camiye düzenlediği terör saldırısından sonra tutuklanan Brenton Tarrant'ın duruşması başladı. Tarrant'ın ömür boyu hapis cezası alması bekleniyor.

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki 2 camiye düzenlediği silahlı saldırıda 51 kişiyi öldüren, 49 kişiyi de yaralayan terörist Brenton Tarrant'ın, yargılanmasına başlandı.

Tarrant'ın alacağı cezanın belirleneceği Christchurch Yüksek Mahkemesinde görülmeye başlanan ve 4 gün sürmesi beklenen duruşmanın ilk günü, yoğun güvenlik önlemleri altında başladı.

Terör saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınlarının yanı sıra saldırıdan yaralı kurtulanların da katıldığı duruşmanın yapıldığı mahkemenin bulunduğu yere çıkan yollar kapatıldı.

Güvenliği sağlamak için çatılara polis keskin nişancıları yerleştirildi
Güvenliği sağlamak için çatılara polis keskin nişancıları yerleştirildi
  • Mahkeme sürerken canlı yayın ve haber geçmenin yasaklandığı duruşmalara katılacak 60'tan fazla kişinin söz hakkı olması bekleniyor.

Christchurch Yüksek Mahkemesi Yargıcı Cameron Mander tarafından yargılanacak olan terörist duruşmaya, tutuklu bulunduğu Auckland Hapishanesi'nden görüntülü ve sesli bağlantı sistemiyle katılacak.

Hakkındaki suçlamaları kabul etmişti

Christchurch Yüksek Mahkemesi Yargıcı Cameron Mander
Christchurch Yüksek Mahkemesi Yargıcı Cameron Mander

Kendi savunmasını yapma isteği 13 Temmuz’da Christchurch Yüksek Mahkemesi tarafından kabul edilen terörist Tarrant, hakkındaki 51'i cinayet, 40'ı cinayete teşebbüs ve 1'i de terör saldırısı olan suçlamaların tamamını kabul etmişti.

Ömür boyu hapis cezası alması bekleniyor

Beyaz ırkın üstünlüğünü savunan aşırı sağcı teröristin, 4 günlük yargılamanın ardından ömür boyu hapse mahkum edilmesi bekleniyor.

Neler olmuştu?

  • Tarrant, Christchurch kentindeki Nur ve Linwood camilerine 15 Mart 2019'da cuma namazı esnasında otomatik silahlarla terör saldırısında bulunmuştu.
  • Yeni Zelanda ve tüm dünyada tepkiyle karşılanan saldırıda, 1'i Türk 51 kişi hayatını kaybetmiş, 2'si Türk 49 kişi de yaralanmıştı.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >