YouTube, TVNET canlı yayınını 'bilinmeyen bir sebepten dolayı' engelledi

TVNET
TVNET

Google, TVNET'in YouTube'ta yaptığı canlı yayını herhangi bir sebep göstermeksizin engelledi.

YouTube'a sorunla alakalı e-posta gönderen TVNET yetkilileri, 'Elimizde videonun spesifik olarak hangi görüntü ya da yayından ötürü ihtar aldığı bilgisi yok' yanıtıyla karşılaştı.

Dünyanın en fazla tercih edilen video platformu YouTube, kısa süre önce TVNET canlı yayınını 'herhangi bir gerekçe göstermeden' engelledi.

Normal şartlarda kapatılan her sayfa ya da engellenen yayınlar için özel olarak açıklamalar yapan YouTube, bu konuda sessiz kaldı.

TVNETyetkililerinin video platformuyla iletişime geçmesi sonrasında yapılan açıklama ise şu şekilde:

  • Elimizde videonun spesifik olarak hangi görüntü ya da yayından ötürü ihtar aldığı bilgisi yok.

TVNET Yayın Müdürü İsmail Halis, canlı yayında YouTube'a sansür sebebinin Aynel Arap'ta PKK'nın evlerinden sürdüğü ve insan hakları ihlali olan bir video olup olmadığını sorusunu yöneltti. Halis ayrıca sorulan sorulara epey geç dönüş yapıldığını ve hangi yayınlardan ötürü ihtar aldıklarını bilmediklerini belirtti.

YouTube, bu kararları kendi takdirine bağlı olarak alıyor.
YouTube, bu kararları kendi takdirine bağlı olarak alıyor.

YouTube, normalde bu tarz engellemeler söz konusu olduğunda hiçbir hukuki süreci gözetmiyor. Yani hızlıca karar verip video ya da canlı yayınları sonlandırabiliyor. Geçtiğimiz dönemlerde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin paylaştığı videolarda da benzer engellemeler yaşanmıştı.