Yumurtadan çıkan 'yumurta' görenleri hayrete düşürdü

Erzurum'da yaşanan olayda, yumurtanın içinden çıkan yumurta herkesi hayrete düşürdü.
Erzurum'da yaşanan olayda, yumurtanın içinden çıkan yumurta herkesi hayrete düşürdü.

Erzurum'da, köylünün beslediği tavuklardan birinin yumurtlaması üzerine şaşırtan bir olay yaşandı. Bahçesinde beslediği tavuğun yumurtasından yumurta çıkan Sadık Albayrak, 'Böyle bir şey ne duydum ne de gördüm. Yumurtayı kırdığım gibi saklıyorum. Kim görse şaşırıyor' açıklamasında bulundu.

Erzurum Aslanpaşa Mahallesi'nde oturan konfeksiyoncu Sadık Albayrak, beslediği tavukların yumurtalarını toplamak için sabah saatlerinde kümese gitti. Albayrak, sepete doldurduğu yumurtalardan birini omlet yapmak için kırınca, şaşırtan bir manzarayla karşılaştı.

Yumurtadan yumurta çıktı!

58 yaşındaki evli ve dört çocuk babası Sadık Albayrak, yumurtayı eşi ve çocuklarına gösterdiğinde onların da çok şaşırdığını anlatarak şunları söyledi:

  • "Evimin bahçesinde tavuk besliyorum. Her sabah kümese girer, yumurtaları toplarım. Yine kümese gidip yumurtaları toplarken bir yumurtanın diğer yumurtalara oranla daha büyük olduğunu gördüm. İçerisinde çift sarı olabileceğini düşündüm. Yumurtayı kırınca gözlerime inanamadım. Yumurta içinden yumurta çıktı. Yıllardır tavuk beslerim, yumurtanın içinden iki, hatta üç sarı çıktığını gördüm ama yumurta çıktığını ne gördüm ne de duydum. Yumurtayı kırdığım gibi saklıyorum. Kim görse şaşırıyor."Yumurtlaması için ortalama 24,5 saat gerekir
Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Laçin de şunları söyledi:"Bir yumurtanın yumurtlaması için ortalama 24,5 saatlik bir süre gereklidir. Anormal şekilli yumurtaların oluşumu genellikle uterusta meydana gelen aksaklıklardan kaynaklanır. İç içe yumurtlama bilimsel literatürde “counter-peristalsis contraction" olarak bilinmektedir. Gelişimini tamamlamış bir yumurta başka ve daha büyük olgun bir yumurtanın içerisinde bulunur. Stres faktörlerine bağlı olarak yumurta kanalında gelişimini tamamlamış ancak henüz yumurtlamamış bir yumurta varken erkenden yeni bir yumurta sarısının bırakılmasıyla oluşur. Bu durumda ilk yumurtayı geri getirecek büzülme (kontraksiyon) meydana gelir; albümin, zarlar ve son olarak bunları tamamen kapatan yeni bir kabuk ile kaplanır."
Yumurtlaması için ortalama 24,5 saat gerekir Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Laçin de şunları söyledi:"Bir yumurtanın yumurtlaması için ortalama 24,5 saatlik bir süre gereklidir. Anormal şekilli yumurtaların oluşumu genellikle uterusta meydana gelen aksaklıklardan kaynaklanır. İç içe yumurtlama bilimsel literatürde “counter-peristalsis contraction" olarak bilinmektedir. Gelişimini tamamlamış bir yumurta başka ve daha büyük olgun bir yumurtanın içerisinde bulunur. Stres faktörlerine bağlı olarak yumurta kanalında gelişimini tamamlamış ancak henüz yumurtlamamış bir yumurta varken erkenden yeni bir yumurta sarısının bırakılmasıyla oluşur. Bu durumda ilk yumurtayı geri getirecek büzülme (kontraksiyon) meydana gelir; albümin, zarlar ve son olarak bunları tamamen kapatan yeni bir kabuk ile kaplanır."
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >