Antibiyotik niyetine kış günlerine özel 11 nefis çorba tarifi

çorba
çorba

Havalar iyiden iyi soğudu,kış yüzünü göstermeye başladı. Sağlığımıza iki kat daha fazla dikkat etmemiz gereken günler geldiğinde tek kasede hem sağlıklı hem de doyurucu çorbalar sayesinde bu kışı sağlıklı bir şekilde atlatma şansımız oldukça yüksek. Tutmaç çorbasından mercimeğe kadar çorba çeşitlerini sizlere sıraladık.Sağlık deposu çorba tariflerini afiyetle yiyin diye veriyoruz. Hem de pratik. Ayrıca günün her öğünü de içebilirsiniz. Akşam yemekleri olarak kendinizi kısıtlamayın. Eğer hastaysanız ya da hasta olmak üzereyseniz, vakit kaybetmeden bu tariflerden birini mutlaka yapın. Sağlıklı beslenmek çok önemli. Bizce bu iş ilk olarak çorbalardan başlıyor. Çünkü her çorbada ana yemek eksik olsa dahi mutlaka bir tas çorba olur. Bu yüzden çorba konusu bizim için oldukça hassas. Eğer bu nefis tarifleri denemeye hazırsanız, başlayalım...

Mis gibi sıcacık çorbalar bu kış vakti içinizi ısıtacak. Sizi hastalıklardan koruyacak ve direncinizi de artırmaya yardımcı olacak. Bu soğuk kış günlerinde en sağlıklı yiyecek bizce çorba. Hem yapımı da çok kolay. Kolayca sofranızda hazır bulunabilecek tarifler... O zaman tariflere birlikte göz atalım:

Taze fasulyeli tarhana çorbası

Tarhanaya dair uzun uzun konuşulması lazım. Çünkü çorbalar içerisinde hem en sağlıklısı hem de en pratik olanı. Hastalığa da birebir. Besleyici ve her sofraya yakışıyor. Aynı şekilde fasulyenin de üzerine uzun uzadıya konuşabiliriz. O da bir o kadar sağlıklı çünkü.

Peki bu iki lezzet bir tabakta birleşse fena olmaz mı? Fena az kalır efsane dediğinizi duyar gibiyiz. Biz de böyle düşündük ve ikisini bir tabakta birleştirdik. Sağlığınıza sağlık katmak için bu tarifi kaçırmayın.

İşte Taze fasulyeli tarhana çorbası

Topalak çorba

Her zaman yediğimiz klasik çorbaların tarifini kısa bir süreliğine unutun. Tabi ki tüm çorbaların hem gönlümüzde hem de soframızda ayrı yeri var ancak bu tarif onun bir tık üstüne çıkabilir. Bu lezzet sofralarınıza Mersin'den geldi. Mersin mutfağının efsane lezzetiyle tanışmaya hazır olun. Üstelik bu çorba oldukça besleyici.

Akdeniz'in en güzel yeri Mersin'e ait olan bu çorbayı evde kendi ellerinizle yaptığınızda sağlığı ve besleyiciliği iki katına çıkmaz mı? Doğru tahmin ettiniz çıkar! Bu özel lezzeti tek bir kasede buluşturuyoruz. Hele bir de böyle soğuk kış günlerinde sizi hastalıklardan koruyacağını da düşündük.

Şifa olsun diyerek buyurun Topalak çorba

Tavuk suyuna harf çorbası

Öncelik şöyle soralım, çorbayı kim sevmez ki? Şahsen biz Lokma ekibi olarak bayılıyoruz. Favorilerimiz arasında olan bu çorbayı da eklemeden bu kısmı atlamak istemedik.. Bu çorba çocukları da cezbedecek. İçerisindeki harfler sayesinde çocukların da çok severek yediği bir çorba olacak.

Besleyici ve doyurucu olan bu tarifi duymak için sabırsızlanıyorsunuz bunu da biliyoruz! Buradaki püf noktasıysa tamamen içerisine sevginizi katmaktan geçiyor. Sağlıktan bahsediyoruz madem o zaman her şey sağlıklı olsun. Eee hadi afiyet olsun!

Tavuk suyuna harf çorbası

Domatesli pirinç çorbası

Bu çorba biraz farklı. Çünkü ana yemeğin bile önüne geçebilir. Hatta bu çorbayı her öğün içebilirsiniz. Bu çorbaya biz 'hasta çorbası' ismini verdik. Hastalıklara birebir iyi gelen bir çorba.

Bunu sizden önce biz test etmek istedik. Aralık ayının en soğuk ay olduğunu da düşünürsek. Hasta olmamak adına bu çorbayı baş köşemize koymalıyız. Zaten bu çorbayı eminiz çocuklarda çok sevecek. Bizce öyle. Ayrıca bu çorbanın kokusu da çok özel. Bu kokuyu veren de içerisindeki domates. Biz bu çorbaya bir de anne çorbası adını verdik. Annelerimizin bizi düşünüp yapacağı kadar özel bir çorba çünkü. Denemek isteyenleri şöyle tarife alalım.

Domatesli pirinç çorbası

Tutmaç çorbası

Bu arif Anadolu'dan sofralarımıza geldi. Sarı mercimek ve kesme hamurla hazırlanan bu çorbayı mutlaka deneyin. Anadolu'dan sofralarımıza gelen hangi yemek sağlıksız oldu mu ki şimdiye kadar... O yüzden bu çorbaya da kefiliz ve sağlık deposu olduğuna eminiz.

Selçuklu'dan bize miras kalan bu tarif hem eski hem klasik. O yüzde sofralarımızdaki yeri çok eski bu tarifin. Bu yüzden de çok önemsiyoruz diyoruz. Misafirleriniz içinde efsane bir tarif. Çünkü değeri ve özelliğiyle paha biçilmez bir lezzet..

Tutmaç çorbası

Yeşil mercimekli erişteli çorba

Yeşil mercimeği proteini bol ve lezzetli bir çorba yapmaya ne dersiniz? Erişteli yeşil mercimek çorbası hastalıkların en etkili ilacı. Kaşık kaşık yiyeceğiniz bu çorba, hastaysanız sizi hemen ayağa kaldıracak. Lezzetinden şüphemiz yok. Üstelik bu tarifi ister çorba isterseniz ana yemek olarak da yapabilirsiniz.

Diyet yapanların bile tercih edebileceği bir lezzet. Yeşil mercimek ve eriştenin bir kasede birleşmesiyle tam bir sağlık deposu ortaya çıkıyor. Yeşil mercimek başlı başına bir sağlık deposuyken, erişteli halini düşünün bir de. 'Nasıl yapılır?' sizi söyle tarife alalım.

Yeşil mercimekli erişteli çorba

Köfteli çorba

Her zaman yediğiniz klasik çorba tariflerini kısa bir süreliğine unutun. Tabi ki bütün çorbaların yeri hem gönlümüzde hem de soframızda ayrı. Ancak bu tarif onun bir tık üstüne çıkabilir.

Evde yaptığımız mini köfteleri baharatlarla buluşturduğunuzu hayal edin. Köfte zaten besleyici. Eee bir de mis gibi kokan baharatlarla birleşirse sağlığı ve besleyiciliği iki katına çıkmaz mı? Doğru tahmin ettiniz çıkar! Bu lezzeti tek bir kasede buluşturuyoruz. Şifa olsun efendim!

Köfteli çorba

Artan brokoliden kremalı çorba

Brokoliyi sevmeyen var mı? Şahsen biz Lokma ekibi olarak bayılıyoruz. Favorilerimiz arasında olan bu yemeği çorba olarak hayal edin...

Brokoli ve kremayı neden nefis bir çorba olarak yemeyelim ki! Besleyici ve doyurucu olan bu tarifi duymak için sabırsızlanıyorsunuz biliyoruz! Buradaki püf noktasıysa tamamen kremada. Sağlıktan bahsediyoruz madem o zaman her şey sağlıklı olsun. Eee hadi afiyet olsun!

Artan brokoliden kremalı çorba tarifi

Fıstıklı çorba

Bu çorba biraz farklı. Çünkü ana yemeğin bile önüne geçebilir. Bizce öyle. Bu çorbanın kokusu da çok özel. Bu kokuyu veren de içerisindeki fıstık sayesinde. Biz bu çorbaya bir de anne çorbası adını verdik.

Annelerimizin bizi düşünüp yapacağı kadar özel bir çorba çünkü. Denemek isteyenleri şöyle tarife alalım.

Fıstıklı çorba tarifi

Kuru börülce çorbası

Bu tarif lezzetiyle sofralarımıza geldi. Potasyum bakımından zengin olan bu çorbayı mutlaka deneyin.

Anadolu'dan sofralarımıza gelen hangi yemek sağlıksız oldu ki şimdiye kadar... O yüzden bu çorbaya da kefiliz ve sağlık deposu olduğuna eminiz.

Kuru börülce çorbası tarifi

Bezelyeli çorba

Bezelye ile proteini bol ve lezzetli bir çorba yapmaya ne dersiniz? Üstelik bu çorba hastalıkların en etkili ilacı. Kaşık kaşık yiyeceğiniz bu çorba hastaysanız sizi hemen ayağa kaldıracak. Lezzetinden şüphemiz yok.

Bezelyeli çorba tarifi

Afiyet olsun, şifa olsun...