Lavabolardaki kötü kokuya son: Lavabo kokusu nasıl giderilir?

Lavabo kokusu nasıl giderilir?
Lavabo kokusu nasıl giderilir?

Koku duyumuz belki de hayatımızı en fazla etkileyen duyularımızdan biri olduğundan kötü kokulara olan bu hassasiyetimiz de oldukça normal. Özellikle söz konusu mutfak lavabosundan gelen kötü kokular olduğu vakit işlerin bir tık daha zorlaştığını itiraf etmekte fayda var. Lavabolarımızdan gelen bu kötü kokularla baş etmek neyse ki oldukça basit.

Gün içinde evimizde en fazla vakit geçirdiğimiz yerlerden biri olan mutfaklarımız zaman zaman lavabosundan gelen kötü kokularla tadımızı epey kaçırıyor. Aynı durum banyo lavabolarında da baş gösterdiğinde ise durum en masum tabiriyle çekilmez bir hal alıyor.

Mutfağa, yemeklerimize, evlerimize, hayatımıza dair birçok sorunun çözümünü bulup da sizlerle paylaşmak konusunda ne denli iyi olduğumuzu bilenler bu başlığı görür görmez, derin bir nefes almışlardır. Hadi! Mutfaklarımızı sadece mis gibi yemek kokularının sarması için tüm çözüm önerilerine şöyle bir göz atalım mı?

• Öncelikle unutmamak gerekir ki kötü kokunun asıl kaynağı tıkanmış lavabolar olabilir. Lavabolarımızın tıkanmasını engellemek ve giderlerimizin temizliğine dikkat etmek bu yolda atacağımız ilk adım. Özellikle mutfak lavabolarımızda birikmiş yemek artıkları vs. bu duruma sebep olan en önemli faktör.

• Lavabolarımızın tıkanık olmadığından eminiz lakin o kötü koku peşimizi bir türlü bırakmıyor. İşte bu aşamada kimyasallardan uzak, evlerimizde birbirinden etkili doğal çözümler mevcut.

• Temizlik dendiği vakit akla ilk gelenlerden biri olan sirkeyle işler epey kolay. Kaynar su ve sirkeyi lavabo giderine döktüğünüz vakit kötü kokularla vedalaşmaya da hazır olabilirsiniz.,

• Karbonat ve sirke ikilisinin doğal bir lavabo açıcı olduğunu bilmeyen var mı? 2 yemek kaşığı karbonat ve 1 yemek kaşığı sirkeyi lavabo giderinize döktükten sonra üzerine kaynar suyu boca edin ve sonucu kendiniz görün.

• Aynı metodu karbonat ve limon ikilisiyle de denemek mümkün. 2 yemek kaşığı karbonatı lavabo giderinize döktükten sonra üzerine 2 yemek kaşığı limon suyu ekleyin ve kaynar suyla yıkayın.

• Mis kokulu esansiyel yağların kötü kokularla mücadelede sahne almasına pek de şaşırmamak gerek öyle değil mi? 1 kahve fincanı karbonatın üzerine 5-6 damla esansiyel yağ damlatın ve lavabo giderinize dökün. Bu karışımı 1-2 saat beklettikten sonra sıcak su ile lavabonuzu yıkayın ve kötü kokuları hayatınızdan çıkarmanın hazzını yaşayın.

• Narenciye kabuklarının asla birer çöp olmadığını söylesek? Özellikle limon kabukları lavaboların mis gibi limon kokmasında oldukça etkili. Eğer lavabonuzun çöp tutucu bir mekanizması var ise üzerine limon kabuklarını koyarak sıcak su döktüğünüz takdirde mutfağınızı saracak limon kokusuna hazır olun.