Ramazana uygun sütlü tatlı tarifleri

​Ramazana uygun sütlü tatlı tarifleri
​Ramazana uygun sütlü tatlı tarifleri

Her gün sizlere özel olarak paylaştığımız menülerde çorba, ana yemek ya da sulu yemeklerin yanı sıra, sofranızı tatlandırabileceğiniz tatlılara da yer veriyoruz. Ancak biz yine de özel bir konuyla sütlü tatlı tariflerini konu almak istedik. Çünkü bu ay; hafif sütlü tatlılar, Ramazana uygun sütlü tatlılar, farklı sütlü tatlılar” gibi kelimeler en çok arananlardan. Bu kapsamda sakızlı muhallebi, keşkül, fırında sütlaç, kadayıflı muhallebi, güllaç, saray muhallebisi, tavuk göğsü gibi tatlıların tariflerine yer veriyoruz.

Ramazan sofralarının vazgeçilmesi arasında sütlü tatlılar yer alıyor. Bunlar arasında birçok farklı lezzet var. Az önce de bahsettiğimiz gibi bu başlık altında sakızlı muhallebi tarifi, keşkül tarifi, fırında sütlaç yapımı gibi sütlü tatlı tariflerine yer veriyoruz. Sütlü tatlılar, kolay tatlı tarifleri, keşkül yapımı, kadayıflı sütlü tarifi gibi merak edilenleri de tüm ayrıntılarıyla yanıtlıyoruz.

Sakızlı muhallebi nasıl yapılır?

Daha önce birçok farklı sakızlı muhallebi tarifi paylaştık. Bunlar arasında vişne soslu damla sakızlı muhallebi, havuçlu ve damla sakızlı muhallebi, vişne sakızlı muhallebi ve bal kabaklı muhallebi gibi çeşitler var. Şimdi bu tarifleri aşağıdaki bağlantılarda sizlere sunuyoruz. Hepsi birbirinden lezzetli. O yüzden Ramazan ayı boyunca damla sakızlı tatlı tariflerin sayısını artırabilirsiniz.

Vişneli sakızlı muhallebi
Vişneli sakızlı muhallebi

Keşkül yapımı

Yine Ramazan ayının olmazsa olmazları arasında yer alan keşkül tarifleri de epey meşhur. Özellikle bol kalorili ve doyurucu etkisiyle insanlar çok fazla tercih ediyor. Hazırlanma ve pişirme süreleri oluşturacağınız keşküle göre değişiyor.

Zira ‘keşkül’ deyip geçmeyin çünkü birçok farklı türü yapılabiliyor.

Biz de aşağıdaki bağlantılarda kolay keşkül tarifi, taze incirli keşkül yapımı, fındıklı keşkül püf noktaları ve pademli keşkülün ayrıntılarını paylaşıyoruz.

Keşkül
Keşkül

Fırında sütlaç püf noktaları

Sütlü tatlılar arasında en çok bilineni sütlaç. Sütlaç aslında Ramazan ayına özel bir lezzet olarak görülmüyor. Ama yine de iftar sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Sütlaç tarifi, sütlaç nasıl yapılır?, fırınla sütlaç tarifi ve sütlaç yapımı insanlar tarafından çok merak ediliyor. Biz de Lokma olarak tüm bu bahsettiğimiz lezzetlerin ayrıntılarını sizlere aktarıyoruz. Daha önce de olduğu gibi ‘fırında sütlaç’ konusunda epey fazla alternatif var.

Fırında sütlaç
Fırında sütlaç

Kadayıflı muhallebi yapımı

Klasik muhallebi tariflerini bir kenara bırakalım; bu kez, size bol renkli ve çok lezzetli bir kadayıflı muhallebi tarifi sunuyoruz. Süt ve bol kalsiyum nedeniyle çokça tercih edilen bu tatlının çeşitli püf noktaları da var elbette. Biz şimdiden kadayıflı muhallebi tarifine dair altın ipucunu sizlerle paylaşalım:

Tarifimizde de belirttiğimiz kadayıflı muhallebi, 1 gece önceden buzlukta dinlendirildi. Böylece çok daha iyi sonuç alabilirsiniz. Şimdi detaylara geçebiliriz.

Kadayıflı muhallebi
Kadayıflı muhallebi

Güllaç tarifi

Evet, gelelim Ramazan ayının gülüne, güllaça… Ramazan denildiğinde akla gelen ilk tatlı kuşkusuz güllaç. Bu durum da doğal olarak güllaç tarifi, güllaç yapımı, güllaç nasıl yapılır? gibi merak edilen soruları beraberinde getiriyor. Eğer sizde güllaç tarifinden tutun, güllaç kalorisine kadar güllaç hakkında birçok şey merak ediyorsanız aşağıdaki bağlantılardan tariflerimize ulaşabilir ve diğer tüm ayrıntıları görüntüleyebilirsiniz.

Güllaç
Güllaç

Saray muhallebisi yapımı ipuçları

Ramazan sofralarına yaraşır kolay ve hızlı bir tatlı tarifi isteyenler için saray muhallebisi epey mantıklı. Çikolata ve vanilya gibi klasikleşen iki lezzetle epey lezzetli saray muhallebisi oluşturabilirsiniz. Üstelik 30 dakika pişirme süresi ve 2 saat hazırlanma süresiyle kısa sürede servis edebilir hale getirebilirsiniz. Biz yine de çeşitlendirmek isteyenlere özel olarak tahinli saray muhallebisi, çikolata soslu saray muhallebisi, saray sütlacı ve saray usulü hünkar beğendi tarifine de yer veriyoruz.

Saray muhallebisi
Saray muhallebisi

Tavuk göğsü nasıl yapılır?

Yine hafif ve oldukça pratik bir sütlü tatlı tarifiyle karşınızdayız. Bu kez başrolümüzde tavuk göğsü var. Damla sakız aroması ve çikolata sosuyla tavuk göğsünü çok daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Tavuk göğsü yapımı, tavuk göğsü tarifi ya da tavuk göğsü püf noktaları gibi özel aramalar yapanları bu başlık altına bekliyoruz. Tariflerimiz ve diğer ayrıntılar aşağıda.