Ramazanı rahat geçirmek için bunlara dikkat!

Ramazanı rahat geçirmek için bunlara dikkat!
Ramazanı rahat geçirmek için bunlara dikkat!

Ramazanın gelişine 3 gün kala bu ay oruç ibadetimizi rahat bir şekilde yerine getirebilmek için yapılması gereken her şey bu yazıda... Ramazanın ilk günleri oldukça zor geçse de, bu yapacaklarınızdan sonra vücudunuzu ramazana hazırlayabilirsiniz. Gelin iyi bir ramazan geçirmek için yapacaklarımıza hep beraber göz atalım.

İÇİNDEKİLER

Lifli yiyecekler tercih edin!

Beslenme düzenimiz ramazan boyunca bir anda değiştiği için, lifli yiyecekler tercih etmek yapabileceğimiz en doğru şeylerden biri. Lifli yiyecekler bağırsak hareketlerimizi düzenlerken, tok tutması açısından da son derece faydalı.

Yoğurdu ve ayranı masanızdan eksik etmeyin!

Yoğurt ve ayranda bulunan yararlı bakteriler bağırsak hareketlerimizi ve bağırsak floramızı düzenlediğinden ramazan boyunca gerek iftarda gerek sahurda mutlaka tüketilmesi gerekiyor.

İftardan sonra en az 1 saat çay, kahve içmeyin!

Hemen hemen her gün tükettiğimiz çay ve kahve vücudumuzdaki demir emilimini azaltan etmenlerin başında yer alıyor. İftar sofrası çay ve kahve tüketmek yerine tercihlerimizi hazmı kolaylaştıracak bitki çaylarından veya maden sularından yana kullanabiliriz.

Bol miktarda su tüketin!

Gün boyu susuz kaldığımız için iftar ve sahur arasında geçen vakitte vücudumuzun su ihtiyacını karşılamak oldukça önemli. Ramazan ayı boyunca kendimize bir kota koyup, iftar ve sahur arasında en az 8 bardak su içecek şekilde planlama yapabiliriz.

Tatlı tercihlerine dikkat!

Oruçlu olduğumuz vakitlerde aklımıza sık sık tatlı düşse de, doğru tatlı tüketimine dikkat. İftar saatinden tam 2-3 saat sonra şerbet yerine sütlü tatlı tercih etmek bu ramazan dikkat etmemiz gereken şeylerden yalnızca biri.

Özellikle iftarda hızlı yemek yemeyin!

Tüm gün midemiz boş olduğundan hızlı yemek yemek sindirim sistemimize zarar verebilir. Bu sebeple iftar sofrasında hızlı yemek yemek yerine yavaşça ve çiğneyerek yemek dikkat etmemiz gereken şeylerden biri.