Sevenivar, sevmeyeni var: Hamur işlerinde yumurta kokusu nasıl azaltılır?

Yumurta; yemeklerde, pastalarda ve kahvaltılarda olmazsa olmaz besinler arasında geliyor. Mükemmel bir kıvam artırıcı olarak görev görüyor. Ancak bazen yaptığımız hamur işlerinde kokuya sebep oluyor. Peki bu hamur işlerinde yumurta kokusu nasıl azaltılır?

HABER MASASI LOKMA 2 DAKİKADA OKUNUR
Sevenivar, sevmeyeni var: Hamur işlerinde yumurta kokusu nasıl azaltılır?
Yumurta kokusu nasıl önlenir?

Yumurta; yemeklerde, pastalarda ve kahvaltılarda olmazsa olmaz besinler arasında geliyor. Mükemmel bir kıvam artırıcı olarak görev görüyor. Ancak bazen yaptığımız hamur işlerinde kokuya sebep oluyor. Peki bu hamur işlerinde yumurta kokusu nasıl azaltılır?

BEĞEN

Yumurta kokusu için kesin çözüm

Genellikle kokunun sebebi yumurtanın taze olup olmama durumu ile ilgilidir. Taze olmayan yumurtalar hamur işlerinde daha ağır bir kokuya sebep olabilir. Eğer yemeklerinizde, pastalarınızda yumurta kokusundan kurtulmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk şey yumurtanın tazeliğidir.

Peki yumurtanın taze olup olmadığını nasıl anlayacağız?

Bunu anlamanın iki yolu var. Eğer yumurta taze ise kırıldığında sarısı dağılmaz ve tok şeklinde durur. Rengi oldukça parlak ve kıvamı oldukça akışkan haldedir. Eğer yumurta bayatsa; kırıldığı anda sarısı dağılır, akışkanlığı azalır.

Bir diğer yöntem ise, yumurtaları su dolu bir kaba koymaktır. Yumurta su yüzeyinde yatay halde duruyorsa taze demektir. Ancak su yüzeyinde dik halde duruyorsa bayat anlamına gelir. Yarı yatay halde ise de, yumurta en az 1 haftalık demektir.

Yumurta kokusu nasıl azaltılır?

Yumurta kokusu genellikle çok sayıda yumurta eklenen karışımlarda; bilhassa keklerde, şerbetli tatlılarda ve revanilerde daha belirgin olur. Çok sayıda yumurta ekleyerek yapacağınız karışımlarda dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri ise pişirme süresidir.

Yumurtalı karışımları ne kadar çok pişirirseniz koku o derece baskın olacaktır. Yumurta akının yaklaşık yüzde 11'lik bölümü proteindir. Bu proteinin ise yarısından çoğu ovalbumindir. Ovalbumin içerisinde sülfür atomları bulunmaktadır ve yüksek ısıda ortaya sülfür gazı çıkmaktadır. Bu da yumurtanın kokusunu gün yüzüne çıkarmaktadır. Yumurtayı hatalı ya da olması gerekenden çok pişirirseniz hamur işlerinizde, pastalarınızda yumurta kokusunu baskın olarak hissetmeniz muhtemeldir.

Yine yeşillendi: Yumurta sarısı neden yeşil olur?

Haşlanmış yumurta yaparken yumurtanın çok pişmesine bağlı olarak yumurta sarılarında renk değişmesi görürüz. Yumurtanın sarısı renk değiştirerek yeşil bir hal alır. Yumurtanın renginin değişmesinin, kokusunun baskın olarak hissedilmesinin sebebi kısaca yukarıda da açıkladığımız gibi sülfür gazıdır. Eğer kullandığınız yumurtanın taze olduğunu ve pişirme tekniğinizin doğru olduğunu düşünüyor ama yine de yumurta kokusunu hissediyorsanız karışımlarda farklı aromalar kullanarak bu yumurta kokusunu hafifletebilirsiniz.

Yumurta kokusunu hafifletecek aromalar arasında; vanilya, limon kabuğu, portakal kabuğu ve havuç gibi malzemeler sayılabilir.

Bulaşıklara Sinen Yumurta Kokusu Nasıl Giderilir?

Ev hanımlarının birçoğunun sorunları arasında gelen bulaşıkta yumurta kokusu hissedilmesi, bazı önlemler alınarak giderilebilir. Bulaşık makinesinde uzun saatler bekleyen bulaşıklar koku yapabiliyor. Bunlar yıkandıktan sonra dahi kokuları gitmiyor. Çünkü makinede saatlerce bekleyen bulaşıklar kuruyor ve yumurta kokusu iyice bulaşıklara siniyor. Bulaşık makinesindeki bulaşıklarda meydana gelen yumurta kokusunu hafifletmenin en etkili yöntemi, makineyi çalıştırmadan önce kaşıklık bölümüne bir dilim limon eklemektir. Limon kokusu yumurta kokusunu bastırıcı özellikte olduğu için yumurta kokusunu hissetmeyeceksinizdir.

Bir diğer yöntem ise bir damla çamaşır suyudur. Makineyi çalıştırmadan önce kapak kısmına bir damla çamaşır suyu damlatmanız yumurta kokusunu absorbe edecektir. Eğer elde yıkadığınız bulaşıklarda yumurta kokusu hissediyorsanız bunun için yapmanız gereken en önemli şey soğuk su kullanımı olacaktır. Kesinlikle yumurtalı bulaşıklarınız için sıcak su kullanmayınız. Sıcak su yumurta kokusunu daha çok yayacaktır.

Evde çürük yumurta kokusu nasıl giderilir?

Yumurta gerçekten çok baskın ve kötü bir koku yayar. Eğer halınıza, zemininize, koltuğunuza ya da herhangi bir eşyanıza yumurta damladıysa bunu çıkarmak zor olacaktır. Ancak imkansız değildir. Kokuyu emiş gücüne sahip olan kumlar bu konuda size yardımcı olacaktır. Evinizdeki saksılarda bulunan topraklardan biraz alarak kokunun olduğu bölgeye serpebilirsiniz. Bu sayede koku kısa süre içerisinde yok olacaktır. Daha sonra elektrikli süpürge ile kumları süpürmeniz gerekecek hepsi bu.:)

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz

Anasayfa Mutfağa Giriş Ara Tarif Defteri Alış Listesi