Yaşlanma etkilerini geciktiren anti-aging besinler

Sağlıklı beslenme ve cildi gençleştiren besinler
Sağlıklı beslenme ve cildi gençleştiren besinler

Biz her ne kadar her yaşın ve tüm yaşanmışlıkların insana kattığı duyusal ve fiziksel olgunluk izlerini çok seviyor olsak da, aynaya baktığımız vakit her daim kendimizi daha zinde ve daha iyi görme isteğinin her insanın içinde bulunduğunu da inkar edemeyeceğiz. Bu sebeple de yaşlanma etkilerini geciktiren anti-aging besinleri araştırdık ve her gün aynada ‘daha iyi bir ben’ görmek isteyen herkes için bu başlık altında topladık.

Sağlıklı beslenme ve hatta doğaya tümden dönüş konusunda son yıllarda bir bilinçlenme söz konusu olduğundan besinleri sadece beslenme ihtiyacımızı karşılamak için değil, faydalarından da maksimum verim elde etmek için tüketmeye başladık. Hatta bu bilinçlenme durumuna bir çeşit eskiye ve doğruya dönüş demek bizce mümkün.

Örneğin grip olduğumuzda önce limon, zencefil, bal gibi doğal şifa kaynaklarına başvuran büyüklerimizden sonra bizler de daha zinde kalmak başta olmak üzere birçok konuda artık doğaya dönmüş durumdayız. Şimdi ise vakit; doğanın sınırsız zenginliği içinde yaşlanma etkileriyle savaşan besinler hangileri öğrenme vakti.

Doğanın sınırsız zenginliği içinde yaşlanma etkileriyle savaşan besinler
Doğanın sınırsız zenginliği içinde yaşlanma etkileriyle savaşan besinler

Somon

Balıkların saymakla tükenmeyen faydalarını artık bilmeyenimiz yok. İçerdiği yüksek miktarda omega-3 ile en iyi antioksidan kaynaklarından biri olan somon balığı cilde esneklik kazandırarak ve nemlendirerek yaşlanma etkilerini en aza indirgeyen besinlerden biri.

Yeşil çay

Siyah çay kültürümüzü belki de yeşil çay ile değiştirme vakti gelmiştir, ne dersiniz? İçeriğinde bulunan polifenoller ve kateşinler sayesinde cilde zararlı güneş ışınlarına ve tüm dış etkenlere karşı bir set çekerek cilt bariyerini koruyan yeşil çay cildimizin en yakın dostlarından biri. Bitter çikolata dışındaki diğer çikolatalara uygulanan işlemler kakaonun antioksidan etkisini yok ediyor.

Bitter çikolata

İşte bu listede varlığına en çok sevineceğiniz şeylerden biri bu olabilir. Ne de olsa çikolata hepimiz için büyük bir tutku. Çikolatanın ana maddesi olan kakao çekirdeği, oldukça güçlü bir antioksidan olduğundan tüm yaşlanma etkileriyle savaşmak konusunda birebir. Peki neden sadece bitter çikolata? Çünkü diğer çikolatalarda uygulanan işlemler antioksidan etkisini de yok ediyor.

Kırmızı meyveler

Ahududu, böğürtlen, yaban mersini bu liste böyle uzayıp gider. Orman meyveleri ve çilek, vişne gibi meyveler en güçlü antioksidan içeriğe sahip besinler arasında. Öyle ki özellikle orman meyveleri, dünyada en etkili anti-aging besinler olarak kabul görmüş durumdalar.

İncir

Flavonoid ve polifenollerce zengin olan incir bu özellikleri sayesinde en güçlü antioksidanlardan biri olarak kabul edilir. Karaciğerimize de oldukça faydalı bir meyve olan incir yaşlanma etkileriyle ve sağlık problemleriyle olan savaşımızda en güçlü yardımcılarımızdan.

Kırmızı meyveler, dünyada en etkili anti-aging besinler olarak kabul görmüş durumdalar.
Kırmızı meyveler, dünyada en etkili anti-aging besinler olarak kabul görmüş durumdalar.

Domates

Salataların baş tacı, yemeklerin olmazsa olmazı domates sahnede. Domates içerisindeki likopen sayesinde cildin zamanla kaybederek yaşlanma etkileri göstermeye başladığı kolajen kaybını önlemek korusunda birebir. Bu yüzden de cildimizin en sevdiği besinlerden biri.

Kuruyemişler

Her gün tüketeceğiniz bir avuç kuruyemişin faydasını her aynaya baktığınızda görebileceğinizin garantisini verelim. Doymamış yağ, omega-3 ve E vitamini açısından oldukça zengin olan kuruyemişler tüm bu özellikleriyle cildin elastik yapısını uzun yıllar korumasında oldukça etkili.

Sarımsak

Yemeklerimizde sıklıkla kullandığımız sarımsağı kokusu dolayısıyla pek sevmesek de faydaları saymakla bitmiyor. Oldukça güçlü bir antioksidan olan sarımsak cilt sağlığı için birebir olduğu gibi, hücre yenileyici özelliği sayesinde vücut detoksu konusunda da oldukça etkin kullanılan besinlerden.

Karpuz

Yaz mevsimini dört gözle beklememize sebep olan o efsane yaz lezzetlerinden biri olan karpuzun yaşlanma etkileriyle baş etmek konusunda bir dünya markası olduğunu biliyor muydunuz? %90 oranında su içeren karpuz cildin elastik yapısını korurken içerisindeki sitrulin vücudu toksinlerden arındırarak yaşlanma etkilerine karşı tüm gücüyle savaşan gıda maddelerinden biri.

Avokado

Son yılların en popüler meyvelerinden birine burada yer vermemek olur muydu? Elbette ki hayır. Avokado içerisinde bulundurduğu E vitamini, potasyum ve folikasit sayesinde en güçlü anti-aging etkili besinler arasındadır. Bu sebeple avokado cildimizin en popüler dostlarından biri.