Yoğurt mayalarken yapılan 6 hata

Günlük hayatımızda probiyotik kaynağı olan yoğurdu sıkçakullanmaktayız. Marketlerde satılan yoğurtlarda koruyucu maddebulunduğundan bu pek sağlıklı görülmez. Bu sebeple insanlarevde hijyenik bir ortamda kendi yoğurdunu kendi elleri ile yapmayıtercih ederler. Ancak yoğurt mayalarken yapılan bazı hatalarvardır. Kısaca bunlardan bahsedeceğiz.

HABER MASASI LOKMA 2 DAKİKADA OKUNUR
Yoğurt mayalarken yapılan 6 hata
Yoğurt mayalamanın püf noktaları

Günlük hayatımızda probiyotik kaynağı olan yoğurdu sıkçakullanmaktayız. Marketlerde satılan yoğurtlarda koruyucu maddebulunduğundan bu pek sağlıklı görülmez. Bu sebeple insanlarevde hijyenik bir ortamda kendi yoğurdunu kendi elleri ile yapmayıtercih ederler. Ancak yoğurt mayalarken yapılan bazı hatalarvardır. Kısaca bunlardan bahsedeceğiz.

BEĞEN

Doğal yoğurt yapmanın püf noktaları

1- Süt Seçimi

Yoğurt mayalamadan önce seçeceğimiz sütün niteliği çok önemlidir. Sütün paketlenmiş olmaması gerekmektedir. Yani temin edeceğiniz açık süt olmalıdır. Ancak açık süt temini biraz zor olabilmektedir. Bu gibi durumlarda günlük süt kullanmak da tercih edilebilir. Ambalajlanmış sütler koruyucu içerdiğinden sütün besin değerleri daha düşük olacak ve doğal da olmayacaktır. Bu sütleri kullanmanız ayrıca bir olumsuzluğa da sebebiyet verebilir. Bu olumsuzluk da yoğurt kıvamının istenen kıvamda olmaması durumudur.

2- Sütün Kaynatılması

Yoğurt mayalarken bir diğer yapılan hata ise sütün yeterince kaynatılmamasıdır. Çelik bir tencere tercih ederek sütümüzü ocağa koyup orta ateşte kaynatmalıyız. Süt kaynamaya başladıktan sonra altını kısıp 10-15 dakika boyunca kaynatmaya devam etmeliyiz. Daha sonra sütümüzü ılınmaya bırakmalıyız. Süt ortalama 40-45 derece aralığında olmalıdır. Eğer ısıyı ölçecek bir cihaza sahip değilseniz serçe parmağınızı süte batırarak test edebilirsiniz. Eğer hafiften parmağınızı ısırırcasına bir sıcaklık hissediyorsanız sütünüz mayalanmaya hazır demektir. Burada yapılan en büyük hata sütü olması gereken sıcaklıktan çok sıcak ya da çok soğuk halde mayalamaktır.

3- Maya Seçimi

Doğal ve lezzetli bir yoğurt elde etmek istiyorsak maya seçimi de en az süt kadar önem taşır. Mayamızın hazır yoğurt olmaması gerekmektedir. Eğer bulunduğunuz yerde açık yoğurtlar varsa ya da çevrenizde bir kişide ev yapımı yoğurt varsa onu maya olarak kullanmanız istediğiniz kıvamda ve doğallıkta bir yoğurt elde etmenize olanak sağlayacaktır. Mayanız hafif ekşi bir tada sahip ise küçük bir kesme şeker ilave ederek eldeki yoğurdu tatlandırabilirsiniz. Bu sayede elde edeceğiniz yoğurt daha tatlımsı bir tada sahip olabilecektir.

4- Maya Miktarı

Yapmak istediğimiz ev yapımı yoğurdumuzu ortalama 1 litre süte karşılık 1 yemek kaşığına yakın yoğurt mayası kullanmalıyız. Eğer 5 litre süt ile yapacaksak küçük 1 kaseye yakın yoğurt yeterli gelecektir. Eğer bu miktarı olması gerekenden az ya da fazla tutarsanız yoğurt kıvamınız istediğiniz gibi olmayabilir.

5- Maya ve Sütü Buluşturma Biçimi

Yoğurt yapımında her aşamanın ayrı bir önemi vardır. Bu aşamaların hepsi aslında bir püf nokta içerir. Maya ve sütü buluşturma biçimi bile güzel bir ayrıntıdır. Elbette ılınan sütümüze yoğurdumuzu direkt karıştırıp da yapabiliriz. Ancak; kaymağı bozulmamış bir sütün kenarından biraz yer açarak mayayı ilave edip aynı yerden uzun bir kaşık ile o yoğurdu kaymağı bozmadan zeminden karıştırarak yapmalıyız. Bunun nedeni, yoğurdumuzun bol kaymaklı olmasını sağlamaktır.

6- Sütü Muhafaza

Mayaladığımız sütü tencerede muhafaza etmenin önemi büyüktür. Ilık halde bulunan sütümüzü yukarıda belirttiğimiz şekilde mayaladıktan sonra; üzerini delikli bir kap ile (bu bir kevgir de olabilir) kapatarak altını ve üstünü büyük bir sofra beziyle sarıp sarmalayacağız. Yoğurdumuz eğer kısa bir süre sonra bize lazım ise 50 derecede ısıtılmış ve soğumaya bırakılmış bir fırına koyabiliriz. Çünkü sütün yavaş yavaş soğuması gerekmektedir. Soğumaya bırakılan yoğurdu kıpırdatmadan en az 4 saat boyunca bekletilmesi önemli bir detaydır. 4 saat sonra yoğurdumuz mayalanmış olacaktır. Elde edilen yoğurdu çok hareket ettirmeden alıp buzdolabında bekletmeliyiz. Bu süre 1 gün olursa, yoğurdumuz daha susuz ve katı bir kıvamda olacaktır. Doğal ve sağlıklı yoğurt elde etmek istiyorsak kaçınmamız gereken hatalar ve dikkat etmemiz gereken püf noktalar bunlardan ibarettir.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz

Anasayfa Mutfağa Giriş Ara Tarif Defteri Alış Listesi