LÜGAT10 Aralık 1901: İlk Nobel ödülleri verildi - Tarihte Bugün

10 Aralık 1901: İlk Nobel ödülleri verildi

10 Aralık 1901: İlk Nobel ödülleri verildi
10 Aralık 1901: İlk Nobel ödülleri verildi

Her yıl 7-14 Ekim tarihleri arasında verilen prestijli bu ödüller, Dünya’nın merakla beklediği ve akademik kariyeri olan yazar ve bilim adamlarının referans ödülü niteliğindedir.

Nobel Ödülü, 27 Kasım 1895 tarihli ve 30 Aralık 1896 tarihinde Stocholm’de açıklanan vasiyetnamesiyle Alfred Nobel tarafından kurulan derneğin verdiği, insanlığa hizmet edenleri ödüllendirmek amacını taşıyan bir ödüldür.

İlk Nobel ödülleri 1901 tarihinde verilmeye başlanmıştır.

Nobel ödülleri olarak bilinen bu ödül, her Bilim dalı için ayrı bir komite tarafından verilir; İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi fizik, kimya, ekonomi alanındaki ödüller, Karolinska, Fizyoloji veya Tıp alanındaki ödülleri ve Norveç Nobel Komitesi, edebiyat alanındaki ödülleri vermektedir.

Norveç parlamentosun da İsveç Akademisinden seçilen beş kişilik bir kurul ise barış alanında hak kazanan kişilere ödüllerini verir.

Ödül almaya hak kazanan kişi veya kurum bir madalya, bir diploma ve yıllar içinde değişen miktarda para ödülü almaktadır. 2014 yılı itibariyle, 22 kuruluş ve 75 ekonomi alanında ödül kazananlar da dahil olmak üzere toplam 861 kişi ve kuruluşa ödül verilmiştir.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
  • ZPOR
  • BİLİM & TEKNOLOJİ
  • AKTÜEL & KÜLTÜR
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz