LÜGAT11 Eylül saldırıları - Tarihte Bugün

11 Eylül saldırıları

11 Eylül saldırıları
11 Eylül saldırıları

Dünyanın en büyük terör saldırısı olarak hafızalara kazınan 11 Eylül saldırılarının üzerinden 17 yıl geçti.

New York'ta bulunan ikiz kulelere uçakla düzenlenen terör saldırısı sonucu yaklaşık 3 bin kişi hayatını kaybetti.

Bu saldırı ABD tarihinde de bir ilkti. Dönemin ABD Başkanı George Bush, saldırıların sorumlusu olarak terör örgütü El Kaide lideri Usame bin Ladin'i gösterdi. Dünya böyle büyük bir saldırıyla ilk kez karşı karşıya gelmişti.

Saldırıdan sonra Usame Bin Ladin, yaptığı açıklamada gerçekleştirilen saldırıların sorumluluğunu reddetti. Ancak 3 yıl sonra 2004 yılında yayınladığı bir videoda saldırıların sorumluluğunu kabul etti.

Amerikalılar korku ve panik içinde kalırken, 'süper güç' ABD ilk kez bu denli bir asimetrik saldırıya uğradı.

Olayın ardından ABD tarafından Terörizmle Savaş adlı bir kampanya başlatıldı. Usame Bin Ladin'in yaşadığı ve El-Kaide terör örgütünün etkin bir şekilde faaliyette olduğu Afganistan'a karşı birçok ülkenin de dahil olduğu saldırılar yapıldı.

ABD'nin ve destekçi ülkelerin Afganistan'a karşı müdahaleleri yıllar boyunca sürdü. 2011'in Mayıs ayında ise Amerika Birleşik Devletleri kuvvetlerinin gerçekleştirdiği bir operasyonda Usame Bin Ladin öldürüldü.

100 binden fazla insanın öldüğü, 650 bine yakın Afgan'ın da mülteci durumuna düştüğü ülkede, hala çatışmalar devam ediyor.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
  • ZPOR
  • BİLİM & TEKNOLOJİ
  • AKTÜEL & KÜLTÜR
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz