LUGAT12 Şubat 2002 - Yugoslavya'nın eski DevletBaşkanı Slobodan Milošević'in yargılanması - Tarihte Bugün

12 Şubat 2002 - Yugoslavya'nın eski DevletBaşkanı Slobodan Milošević'in yargılanması

12 Şubat 2002 - Yugoslavya'nın eski Devlet
Başkanı Slobodan Milošević'in yargılanması
12 Şubat 2002 - Yugoslavya'nın eski DevletBaşkanı Slobodan Milošević'in yargılanması

Soğuk Savaş döneminde henüz Yugoslavya dağılmadan önce şu anki Sırbistan topraklarında 1941 yılında dünyaya geldi. Belgrad Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi’ni bitiren Milosevic, 1984 yılında Komünist Parti başkanlığına getirildi. Soğuk Savaş’ın son dönemlerinde Sovyetler Birliği’nin dağılmasından etkilenen Avrupa ülkeleri içerisinde hareketlenmeler yaşandı. Tam da bu dönemde 1989 yılında Yugoslavya’nın Cumhurbaşkanı olan Milosevic, kendinden olmayanları dışlayan faşist tavrını göreve gelir gelmez hayata geçirdiği uygulamayla gözler önüne serdi. İlk işi Kosava’nın özerkliğini almak oldu. Dünya genelinde yaşanan gelişmelere karşı koyamadı.

Hırvatistan ve Slovenya’nın ardından Bosna Hersek’in de bağımsızlığını ilan etmesiyle Milosevic’in vahşeti başladı.

Savaşın başlarında, Sırp kuvvetleri, Sırp köylülerinin de desteği ile Bosna’nın doğusundaki Srebrenica çevresindeki Boşnak kasabalarına ve köylerine saldırdılar. Bütün evlerde ayrıntılı aramalar yapan Sırp güçleri, evleri yakarak tüm sivilleri topladılar, esir aldılar, dövdüler ve bir kısmını öldürdüler.

Avrupa İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana böyle bir vahşete tanık olmamıştı. Öyle bir vahşet yaşanıyordu ki erkekler ve kadınlar ayrı ayrı kamplara kapatılıyor, erkeklerin çoğu öldürülüyor ve kadınlar sistematik olarak tecavüze uğruyordu.

Tüm dünyanın gözleri önünde, Milosevic’in emriyle. Toplamda 250 bin kişi yaşamını yitirdi.

Yugoslavlar 24 Eylül 2000'de doğrudan devlet başkanını seçmek için ilk kez oy kullandı. Seçimde Miloşeviç karşıtları, Voyislav Koştunitsa'yı zafere taşırken, seçim komisyonu seçimlerin ikinci turunun yapılması gerektiğini açıkladı, ancak bu da ülke çapında gösterilerin başlangıcı oldu. Muhaliflerin isyan hareketi tüm ülkeye yayılması Milosevic iktidarının sonu oldu.

12 Şubat 2002'de Savaş Suçları Mahkemesi’nde başlayan Miloşeviç davasında hakkında 66 ayrı dava açıldı. Hollanda'nın Lahey kentindeki eski Yugoslavya için kurulan mahkemede yargılanan Miloşeviç, Lahey yakınında, 13 yıl önce Bosna Savaşı'ndaki facialar yüzünden ABD öncülüğünde kurulan, BM'ye bağlı mahkemenin yaptırdığı özel cezaevinin bulunduğu Kuzey Denizi'ne nazır Scheveningen'de tutuluyordu.

Tarihler 12 Mart 2006’yı gösterdiğinde, henüz dava sürerken Milosevic öldü.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz