LÜGAT14 Şubat 2005 - Lübnan'ın eski Başbakanlarından Refik Hariri öldürüldü - Tarihte Bugün

14 Şubat 2005 - Lübnan'ın eski Başbakanlarından Refik Hariri öldürüldü

14 Şubat 2005 - Lübnan'ın eski Başbakanlarından Refik Hariri öldürüldü
14 Şubat 2005 - Lübnan'ın eski Başbakanlarından Refik Hariri öldürüldü

Lübnan’ın Sayda şehrinde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Refik el-Hariri, başkent Beyrut’ta ticaret bölümünü okudu. Üniversitede okul masraflarını karşılamak için çalışan Hariri, ülkedeki işsizlik nedeniyle Suudi Arabistan’a giderek öğretmen olarak işe başladı. Burada hayatını değiştiren en önemli olay Kral Fahd'ın kız kardeşiyle evlenmesi oldu.

1969 yılında kendi inşaat şirketini kuran Hariri, çok hızlı bir şekilde işlerini büyüttü. Büyük bir petrol şirketiyle anlaşma imzalayarak şirketinin alanını da genişletti. O dönem ülkesindeki karışıklıklar nedeniyle ticaretini Lübnan’da sürdürmeyen Hariri; turizm, bankacılık, bilgisayar ve yayın dünyasına girerek servetini büyüttü. Böylece Arap dünyasının en zengin insanları arasında gösterildi.

Suriye, Lübnan ve Suudi Arabistan’da birçok medya kuruluşunu satın alan "Medya kralı” Hariri, 1987 yılında Suudi Arabistan’dan vatandaşlık hakkı elde etti.

Her ne kadar kendi ülkesinden uzakta olsa da Lübnan’daki acıları yüreğinde hissediyordu. 1975 yılında başlayan Lübnan İç Savaşı’nı bitiren Taif Anlaşması’nın fon desteğini sağladı. Lübnan halkı arasında sevilen bir isimdi. Hristiyanların ve Şii Müslümanların çoğunlukta yaşadığı Lübnan’da, 1992’de Başbakan olarak siyasete adım attı. Bu görevi üç yıl sürdürdükten sonra Ulaştırma Bakanı olarak siyasete devam etti.

2000 yılında Lübnan halkının desteğiyle ikinci kez Başbakanlık koltuğuna oturma imkânı elde etti ve 2004 yılı Ekim'ine kadar da bu görevi sürdürdü. Lübnan’ın en büyük sorunlarından biri mezhepsel gerginlik ve Suriye faktörüydü. Şam yönetimi Şii milis grubu Hizbullah ve yer yer işgal hareketleriyle ülke iç işlerine karışıyordu. Refik el-Hariri, Suriye karşıtı bir politikacıydı.

2004’te Hristiyan Cumhurbaşkanı Emil Lahud ile Suriye politikasında anlaşmazlık yaşadı ve istifa etti. Bir yıl sonra Mayıs 2005 seçimlerinde yeni hükümetin en güçlü adayı olarak hazırlanırken, 12 Şubat 2005 tarihinde Beyrut’ta bir kavşağa yerleştirilen 1 tonluk TNT bombasının patlaması sonucu hayatını kaybetti.

2002 yılında dünyanın en zengin dördüncü kişisi olan Refik Hariri, şu anki Lübnan Başbakanı Saad Hariri'nin babasıdır.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
  • ZPOR
  • BİLİM & TEKNOLOJİ
  • AKTÜEL & KÜLTÜR
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz