LUGAT15 Ekim 2003: Azerbaycan’da 2. Aliyev dönemi - Tarihte Bugün

15 Ekim 2003: Azerbaycan’da 2. Aliyev dönemi

15 Ekim 2003: Azerbaycan’da 2. Aliyev dönemi
15 Ekim 2003: Azerbaycan’da 2. Aliyev dönemi

Ağustos 2003’te tedavi olmak için ABD’ye giden Haydar Aliyev, kabinenin başına İlham Aliyev’i atadı. Birkaç ay sonra da İlham Aliyev’i YAP’ın tek cumhurbaşkanı adayı ilan etti.

İlham Aliyev, seçim kampanyasını, “Aliyev’in çizgisinin devamı için başka alternatif yok. Ona benzeyebilmek için elimden geleni yapacağım” ifadesi üzerine oturttu. 15 Ekim 2003’te gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimini yüzde 77 oyla kazanarak babasından boşalan koltuğa oturdu. Haydar Aliyev ise 12 Aralık 2003 günü, tedavi görmekte olduğu ABD’nin Cleveland kentinde hayatını kaybetti.

İlham Aliyev, ölümünün ardından Haydar Aliyev'i ‘Yeni Azerbaycan'ın 'kurucu babası' olarak konumlandırdı. Babasının liderliğindeki zorlu geçiş döneminin hatıralarını öne çıkarmak suretiyle bir ‘Aliyev kültü’ yaratmaya ve bu sayede iktidarını pekiştirmeye çalıştı. Kamu binalarının duvarlarını, kendisiyle beraber babasının portreleriyle donattı.

İlham Aliyev’in göreve geldiği 2003’ten günümüze kadar geçen sürede Azerbaycan’ın gayrı safi yurt içi hasılasını yükseltti. Onun döneminde Hazar petrol ve gazını Avrupa’ya taşımak için petrol ve gaz boru hatları inşa edildi, Azeri ekonomisi büyüdü

Rusça, İngilizce ve Fransızca'yı çok iyi konuşan Azerbaycan lideri, Mehriban Aliyev ile evli. Çiftin üç çocukları var.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz