LÜGAT15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün temelleri atıldı - Tarihte Bugün

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün temelleri atıldı

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün temelleri atıldı
15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün temelleri atıldı

15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Avrupa Yakası'nda Ortaköy, Anadolu Yakası'nda Beylerbeyi semtlerinde bulunan Karadeniz ile Marmara Denizi'ni birbirine bağlayan İstanbul Boğazı üzerinde yer alan iki asma köprüden biridir.

Yeni adıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, kentin iki yakası arasında ulaşımı sağlayan ilk kara ulaşım aracı olarak öne çıkmaktadır. Bu özelliğiyle halk arasında Birinci Köprü olarak adlandırılmaktadır.

20 Şubat 1970 tarihinde yapımına başlanan köprü, 30 Ekim 1973 tarihinde saat 12.00'de, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 50. yıldönümü münasebetiyle devlet töreniyle hizmete açılmıştır. Yapımı tamamlandığında dünyanın en uzun dördüncü asma köprüsü olmuştur. 2012 yılı itibariyle 21. sırada bulunmaktadır.

Bilinen en eski Boğaz geçişi MÖ 511 yılında gerçekleştirilmiştir. İskit seferine çıkan Pers Kralı Darius'un 700 bin kişilik ordusu, gemilerin yan yana getirilmesiyle oluşturulan yüzer köprü ile Trakya'ya geçmiştir.

1940 yılında Nuri Demirağ'ın girişimiyle Türk mühendisler ve Amerikalı uzmanlar tarafından boğaz köprüsü projelendirilmiş fakat o zamanki iktidar tarafından "boğaza köprü olmaz, yıkılır" diye bu teklif reddedilmiştir. 20. yüzyıl'ın ikinci yarısında İstanbul'un hızla gelişmesi ve Avrupa-Asya arasındaki trafiğin artışı Boğaz'a köprü yapılmasını zorunlu hale getirmiştir.

T.C. Karayolları İdaresinden, Boğaz'da köprü geçişinin 9 yerden mümkün olduğu raporunu alan dönemin Demokrat Parti'li Başvekili Adnan Menderes 25 Mayıs 1960'da bir İngiliz müşavirlik firmasıyla sözleşme imzalayarak ilk adımı atmıştır. Kısa bir süre sonra meydana gelen 27 Mayıs Darbesi dolayısıyla bu projenin gerçekleşmesi ancak 1965 yılında Adalet Partisi'nin tek başına iktidara gelmesinden sonra olabilmiştir. 1967'de konuda uzmanlaşmış dört mühendislik firmasından yeni bir proje hazırlamaları istenmiş ve en uygun öneriyi yapan Freeman Fox and Partners adlı İngiliz firmasıyla 1968'de anlaşma imzalanarak oluşturulacak konsorsiyumun temelleri atılmıştır.

20 Şubat 1970 yılında başlanan köprünün maliyeti 21.774.283 ABD Doları'dır. İnşaat üç yılda tamamlanmış ve 29 Ekim 1973'te, Cumhuriyetin ilanının 50. yıldönümünde hizmete açılmıştır.

Avrupa ve Asya ile sabit bağlantı olarak Türkiye ulaşım ağının en önemli halkasını oluşturan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde, o dönemden bugüne trafik artışı beklenenin çok üstünde gerçekleşmiştir. Köprünün ilk hizmete açıldığı yıl günlük ortalama araç geçişi 32 bin iken 1987'de bu sayı 130 bine, 2004 yılında ise 180 bine çıkmıştır. 26 Temmuz 2016'da köprünün resmi adı, 15 Temmuz 2016 başarısız darbe girişimi sırasında köprüde yaşamını yitiren vatandaşların aziz hatırasını yaşatmak adına '15 Temmuz Şehitler Köprüsü' olarak değiştirilmiştir.

Abone Ol Google News
BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.