LUGAT18 Nisan 1946 Milletler Cemiyeti dağıldı - Tarihte Bugün

18 Nisan 1946 Milletler Cemiyeti dağıldı

18 Nisan 1946 Milletler Cemiyeti dağıldı
18 Nisan 1946 Milletler Cemiyeti dağıldı

Amerika Başkanı Woodrow Wilson, Ocak 1917’de Amerika Senatosu’nda ilk defa bir “barış cemiyeti” kurulması ihtiyacından söz etmişti. Wilson, bu konuşmasında sadece uluslararası bir organizasyonun üye devletler arasındaki saldırganlığı önleyebileceğine olan inancını dile getirmişti. Daha sonra ise, ABD Kongresinde Wilson Prensipleri olarak adlandırılan 14 ilkeden bahsetmiş ve sonuncu ilkenin Milletler Cemiyeti’nin kurulmasına yönelik olduğunu “büyük ve küçük devletlerin politik bağımsızlık ve toprak bütünlüklerini garanti etmek amacıyla, belirli sözleşmeler esası üzerinde ulusların genel bir birlikteliği oluşturulmalıdır” şeklinde ifade etmiştir.

Diğer müttefik güçlerin de bir güvenlik organizasyonunun oluşturulmasını kendi barış planlarının bir parçası olarak görmeleri üzerine 18 Ocak 1919 yılında düzenlenen Paris Barış Konferansı’nda Cemiyetin kurulması ana gündem maddesi olarak ele alınmıştır. Bu görüşmelerin ardından temel amacı ülkeler arasında yaşanabilecek sorunları barışçı yollarla çözmek olan Milletler Cemiyeti 10 Ocak 1920 tarihinde İsviçre’de kurulmuştur. Cemiyet kurumsal anlamda devletler arası ilişkilerde bir devrim niteliği ve ilk uluslararası organizasyon olma özelliğini taşımaktadır.

Birleşmiş Milletler’in temeli sayılabilecek bu organizasyon, Yunanistan’ın Bulgaristan’a saldırısı, ve Türkiye-Irak arasında yaşanan sınır meselesinin çözümünde başarılı olmuştur. Fakat, temel amacı sorunların barışçıl yollarla çözülmesini sağlamak olan Cemiyet, II. Dünya Savaşı’nı önleme konusunda başarılı olamamıştır. Bunda Cemiyetin kuruluşunda en önemli desteği sağlayan ABD’nin Cemiyete üye olmaması büyük etkiye sahiptir. ABD’nin cemiyete girememesi, Cemiyetin evrensellik iddiasını zayıflatmış ve saldırgan ülkelere karşı etkili bir yaptırım uygulanması konusunda yetersiz kalınmıştır. Bunun yanında Sovyetler Birliği’nin de Cemiyette yer almaması, Cemiyetin Fransa ve İngiltere’nin çıkarlarını sağlamaya yönelik bir örgüt olmasına neden olmuştur. 1930’lardan sonra ise Japonya’nın Mançurya’ya karşı saldırısı ve İtalya’nın Etiyopya’yı işgali gibi büyük güçlerin de taraf olduğu sorunların çözümünde Cemiyetin ne kadar yetersiz olduğunu görmek mümkündür. 1939 yılında Almanya’nın Versailles Antlaşmasını tanımaması ve Polonya’yı işgali üzerine, Fransa ve İngiltere’nin Almanya’ya karşı savaş ilan etmesi Cemiyetin kurmaya çalıştığı uluslararası sistemin çökmesine neden olmuştur. Bunun üzerine 18 Nisan 1946’da Cenevre’de toplanan konferansta Cemiyetin dağılmasına karar verilmiştir.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz