LUGAT19 Kasım 1988: Pakistan'da Benazir Butto Başbakan seçildi - Tarihte Bugün

19 Kasım 1988: Pakistan'da Benazir Butto Başbakan seçildi

19 Kasım 1988: Pakistan'da Benazir Butto Başbakan seçildi
19 Kasım 1988: Pakistan'da Benazir Butto Başbakan seçildi

1988 senesinde Pakistan'da yapılan serbest seçimle Butto iktidara gelerek ülke tarihinin ilk kadın başbakanı oldu. Ancak yolsuzluk suçlamaları nedeniyle askeri güçleri tarafından Butto hükümeti devrildi.

1993 senesinde Butto yeniden seçildiyse de, 3 sene sonra hükümet yine yolsuzluk suçlamaları altında, devlet başkanı Faruk Leghari tarafından düşürüldü. Fakat herhangi bir suç teşkil edecek bir dosya bulunamadı. 1999 yılında, Pervez Müşerref'in öncülüğünde gerçekleşen askeri darbe sonrasında Pakistan'ı terk etmek zorunda kaldı. Sonrasında Birleşik Arap Emirlikleri'ne gelerek Dubai şehrine yerleşti.

2007 senesinde yapılacak olan seçime katılmak için Pakistan'a dönüş kararı alan Butto'ya karşı, El-Kaide örgütünün saldırı tehdidinde bulunması üzerine, Müşerref, Butto'nun dönüşünü ertelemesini ve yüksek mahkemenin kendisiyle ilgili af istemine ilişkin kararını beklemesini istedi. Bu isteğe uymayan Butto, 18 Ekim 2007 gecesi, 8 senelik sürgünden sonra Pakistan'a döndü. Fakat yandaşlarının sevgi gösterileriyle karşılanan Butto'ya yönelik bombalı bir suikast girişiminde bulunuldu.

Butto bu saldırıdan yara almadan kurtuldu. Yapılan suikast girişiminde 138 kişi hayatını kaybetti, 248 kişi yaralandı. Ancak 27 Aralık 2007'de Ravalpindi'de gerçekleştirilen bombalı saldırıdan kurtulamayarak yaşamını yitirdi. Gerçekleştirilen suikasti El-Kaide üstlendi. Butto'nun ölümünün ardından, devlet başkanı Pervez Müşerref tarafından ülkede üç günlük yas ilan edildi.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz