LUGAT9 Ekim 2014: Bu güne kadar gökyüzünde açılan en büyük bayrakla atlayış rekoru kırıldı - Tarihte Bugün

9 Ekim 2014: Bu güne kadar gökyüzünde açılan en büyük bayrakla atlayış rekoru kırıldı

9 Ekim 2014: Bu güne kadar gökyüzünde açılan en büyük bayrakla atlayış rekoru kırıldı
9 Ekim 2014: Bu güne kadar gökyüzünde açılan en büyük bayrakla atlayış rekoru kırıldı

THK tarafından Eskişehir’in İnönü İlçesi’nde düzenlenen “3. Türkiye Hava Oyunları”nda 433.5 metrekare ile bu güne kadar gökyüzünde açılan en büyük bayrakla atlayış yapan THK paraşütçüsü Hakan Zengin, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazandı.

THK Bilişim ve Tanıtım Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, THK’nın İnönü Eğitim Merkezi’nde 19-27 Haziran (2004) tarihlerinde gerçekleştirilen “3. Türkiye Hava Oyunları” etkinliği kapsamında paraşütçü Hakan Zengin (34) Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için gökyüzünden bu güne kadar açılan en büyük bayrakla atlayış yapmak amacıyla AN-2 Antonov tipi uçağa binmişti.

Hakan Zengin’in rekor atlayışı, Guinness Türkiye Fahri Temsilcisi İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kural ve Bilecik’in Bozüyük İlçe Noteri Başkatibi Meral Çakır tarafından da izlenmişti. İki gözetmen eşliğinde 2 bin metreden tandem paraşütüyle atlayan Zengin, Kayseri 2. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’nda dikilen, 17 x 25.5 metre boyutunda, 29.3 kilogram ağırlığındaki 433.5 metrekarelik Türk Bayrağı’nı gökyüzünde dalgalandırdı.

Bir defa, 2003 Haziran’da İnönü’de, iki defa 27-29 Ekim 2003 tarihlerinde Ankara’da olmak üzere toplam üç deneme atlayışı yapıp bayrağı başarıyla yere indiren Zengin, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek için bugüne kadar gökyüzünde açılan en büyük bayrakla atlayış yapmış oldu.

Yaklaşık 6 dakikada yere inmeyi başaran Zengin’in atlayışı bir paraşütçü tarafından da kameraya alınmıştı.

Toplam 18 yılda 3 bin 900 atlayış yapan Zengin, yere indikten sonra Türk Bayrağı’nı gökyüzünde başarıyla dalgalandırmaktan gurur duyduğunu ifade etmişti.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz