LÜGATAbebe Bikila tarih yazdı - Tarihte Bugün

Abebe Bikila tarih yazdı

Abebe Bikila tarih yazdı
Abebe Bikila tarih yazdı

Abebe Bikila, Etiyopya Kralı’nın muhafızlarından biriydi. Maratona başlaması 1960 Roma Olimpiyatları’nın başlamasından kısa süre önce oldu. Roma’da çıplak ayakla koşarak, 2:15:16,2’lik derecesiyle dünyanın en iyi derecesini yaptığında dünya atletizmini yeni bir yıldız kazanmıştı. Aradan 4 yıl geçtiğinde Bikila, 32 yaşına gelmişti. Artık daha olgundu ve en önemlisi ayakkabı giyiyordu. Bu kez 21 Ekim 1964’te Tokyo sokaklarında zafer için koştu Bikila. 2:12:11:2. İle bir kez daha tarihin en iyi maraton derecesini yaptı. Bikila, Olimpiyat Oyunları tarihinde altın madalya kazanan ilk Siyah Afrikalıdır.

Abebe Bikila
Abebe Bikila

1960-1965 yılları arasında dünyanın en başarılı maratoncusu olarak tanındı; bu dönemin uzunca bir kısmında dünya rekorunu elinde tuttu. 1968 Yaz Olimpiyatları’ndaki maraton koşusunda ise 17. km’de sakatlanarak yarışı bıraktı. 1969’da geçirdiği bir trafik kazası sonucunda sakat kaldı. 1970’de okçuluğa yöneldi. 1973’te geçirdiği beyin kanaması sonucu öldü. Ölümünden sonra 1983’te Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından gümüş liyakat madalyası ile ödüllendirildi.

Olimpiyat koşularında isimlerini sıkça duyduğumuz Etiyopyalı atletlerin öncüsüdür. 60 ‘lı yıllarda Afrika ülkeleri batı tarafından pek tanınmıyor ve küçük görülüyordu. İtalya’da yapılan olimpiyatlara bir futbol maçında ayağını sakatlayan başka bir koşucunun yerine ancak katılan Abebe Bikila, Adidas’ın kendisine uygun bir ayakkabı sağlayamadığı için çıplak ayak koşup, uzunca koruyacağı Dünya rekorunu kırmıştır. Bağımsızlığını yeni kazanan Etiyopya’nın adını tüm dünyaya duyurmuştur.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
  • ZPOR
  • BİLİM & TEKNOLOJİ
  • AKTÜEL & KÜLTÜR
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz