LUGATAdolphe Sax, Belçikalı kaşif, enstrüman yapımcısı ve saksafonun muciti - Tarihte Bugün

Adolphe Sax, Belçikalı kaşif, enstrüman yapımcısı ve saksafonun muciti

Adolphe Sax, Belçikalı kaşif, enstrüman yapımcısı ve saksafonun muciti
Adolphe Sax, Belçikalı kaşif, enstrüman yapımcısı ve saksafonun muciti

Adolphe Sax günümüzde kullanılan haliyle saksafonu icat eden ve ilk kullanan kişidir. Belçika'nın Dinant şehrinde doğan Sax'ın babası da bir müzik aletleri yapımcısıydı.

Hayatının ilk bölümünü Dinant'ta geçiren Sax, 1841 yılında sürekli olarak yaşamak amacıyla Paris'e taşınmış ve orada ölmüştür. Dinant'ta yaşadığı ev, günümüzde müze olarak korunmaktadır.

Dinant şehri halen saksafon üretiminde önemli merkezlerden biri olmasını Adolphe Sax'ın yerleştirdiği üretim biçimine borçludur.

Adolphe Sax, genç yaşlarında enstrüman üretmeye başlamıştır. İki flüdü ve bir klarnetiyle on beş yaşında bir yarışmaya katılmış, sonradan bu iki enstrümanı öğrenmek için Brüksel'deki Kraliyet Şan Okulu'na (Royal School of Singing) gitmiştir.

Okulu bıraktıktan sonra, babası ürettiği enstrümanlarla eve para getirirken, Adolphe da enstrüman tasarımlarıyla gündeme gelmiştir. Sax'ın ilk önemli icadı basklarnette yaptığı tasarım değişikliğidir. 20 yaşında ürettiği enstrümanın patenti Sax'a aittir.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz